Articles Posted in the " Turizëm " Category

 • KORABI

  KORABI — GUSHT 2019 Nga Enela Shehu Markja  …me diell nis dita në qytetin tim të lindjes. Zhurma e përroit dhe rrezet e dielli që shponin me forcë e depërtonin përtej perdeve të errëta, ma nxorrën gjumin në dhomën e hotelit në vendlindje. Me kujtimet e fëmijërisë dhe të rinisë shëtis nëpër rrugë, mes lulishteve […]


 • Kraja, bukuria e fshehur mes maleve e liqenit (video)

  Vetëm 40 minuta nga Ulqini e Shkodra, në mes malit të Rumisë dhe Liqenit të Shkodrës shtrihet Kraja, një trevë shqiptare në Mal të Zi e cila kohët e fundit po tërheq gjithnjë e më shum turiste të cilët janë në kërkim të ajrit të pastër e natyrës së qetë. Edhe pse ka një mungesë […] • ”E veçanta e lundrimit në Bunë”

  ”E veçanta e lundrimit në Bunë është se, megjithëse lundron në një drejtim, të sillen malet rrumbullak. Malin që e lë pas të del para, kurse malin që e ke djathtas të del majtas”, kështu e përshkruan me pak fjalë lundrimin në lumin Buna i apasionuari i natyrës prof. Memli Kurti. Në fotografitë e shumta […]


 • Adriana Karamanaga, kapitenia e vetme femër në Mal të Zi (video)

  Ulqini është një pikë turistike e rëndësishme dhe qyteti me rrethinën e tij posedon një pasuri të madhe kulturore,historike dhe natyrore. Ky qytet është themeluar rreth shekullit V p.e.s. Ulqini është qendra e Komunës së Ulqinit dhe e bashkësisë shqiptare në Mal të Zi. Turzimi në këtë qytet është kyç për ekonominë e vendit. Vendet […]


 • Kamerat LIVE nga pika kufitare në Sukubinë

  Tash e tutje të gjithë mysafirët, por ji vetëm ata, që do të ja mësyjnë pikës kufitare Sukubinë – Muriqan mund të shikojnë paraprakisht për gjendjen në këtë sa i përket tollovisë në këtë pikë kufitare. Ky projekt mundësohet nga Ministria e punëve të brendshme të Malit të Zi. Në linkun e mëposhtëm mund të […]


 • Udhëtim nëpër Trojet Shqiptare : Vermoshi

  Vermoshi është një fshat në Komunën e Kelmendit të Rrethit të Malësisë së Madhe në Shqipëri Nga Beqir Sina VERMOSH : Ai ndodhet në skajin më verior të Republikës së Shqipërisë. Vermoshi gjendet në një distancë prej 95 km nga qyteti i Shkodrës. E gjithë kjo zonë quhet krahina e Kelmendit. Këtë emër mban edhe […]
 • Pa orës 17 mobiljet e plazhit pa pagesë?

  Pas orës 17 përdorimi i mobiljeve të plazhit do të jetë pa pagesë, përveç atij hotelier, kështu së paku ka deklaruar në fillim të sezonit Predrag Jelushiq, drejtori i NP për menaxhimin e ujërave detare të Malit të Zi. Në disa qytete të Malit të Zi kjo urdhërese nuk respektohet, e gjitha kjo bazuar nga […]