Articles Posted in the " Turizëm " Category

 • “Udhëtimi për në Shqipëri dhe Ballkan”

  Nga Beqir SINA – New York   Agelina Nika, mjeshtraja e merituar e valles popullore, në faqen e parë të Revistës prestigjoze dhe blogut të njohur të turizmimit në Shqipëri, “Travel to Albania & Balkans” -(shqip-anglisht), me administratore dhe krijuese Flora Xhemani Baba.  Agjenti i udhetimeve në SHBA, -”Adriatik Tours”  – Adriatik Tours LLC, West […]


 • Ostros: Kësaj të shtune mbahet ”Dita e gështenjës”

  Kësaj të shtune në Ostros të Krajës do të mbahet manifestimi tradicional „Dita e Gështenjës“. Siç mësohet nga njëri prej organizatorëve z. Beqir Berjashi në këtë aktivitet vendasit dhe mysafirët do të kenë mundësi të kënaqen me gështenja dhe specialitete tradicionale të Krajës, me muzikë dhe argëtim të mirë. Nuk do të mungojë as këngëtari […]


 • Gatimet tradicionale të Ulqinit me rrethinë në funksion të turizmit

  Nga Gjekë Gjonaj Rajoni i Ulqinit  është i pasur me burime natyrore që ndikojnë në krijimin e një eksperience turistike të këndshme. Këto burime natyrore duke u kombinuar edhe me produktet gastronomike, të cilat gjithashtu janë të pranishme në këtë qytet, formojnë një bazë të konsoliduar të ofertës turistike të këtij destinacioni shumë  tërheqës për […]


 • KORABI

  KORABI — GUSHT 2019 Nga Enela Shehu Markja  …me diell nis dita në qytetin tim të lindjes. Zhurma e përroit dhe rrezet e dielli që shponin me forcë e depërtonin përtej perdeve të errëta, ma nxorrën gjumin në dhomën e hotelit në vendlindje. Me kujtimet e fëmijërisë dhe të rinisë shëtis nëpër rrugë, mes lulishteve […]


 • Kraja, bukuria e fshehur mes maleve e liqenit (video)

  Vetëm 40 minuta nga Ulqini e Shkodra, në mes malit të Rumisë dhe Liqenit të Shkodrës shtrihet Kraja, një trevë shqiptare në Mal të Zi e cila kohët e fundit po tërheq gjithnjë e më shum turiste të cilët janë në kërkim të ajrit të pastër e natyrës së qetë. Edhe pse ka një mungesë […] • ”E veçanta e lundrimit në Bunë”

  ”E veçanta e lundrimit në Bunë është se, megjithëse lundron në një drejtim, të sillen malet rrumbullak. Malin që e lë pas të del para, kurse malin që e ke djathtas të del majtas”, kështu e përshkruan me pak fjalë lundrimin në lumin Buna i apasionuari i natyrës prof. Memli Kurti. Në fotografitë e shumta […]


 • Adriana Karamanaga, kapitenia e vetme femër në Mal të Zi (video)

  Ulqini është një pikë turistike e rëndësishme dhe qyteti me rrethinën e tij posedon një pasuri të madhe kulturore,historike dhe natyrore. Ky qytet është themeluar rreth shekullit V p.e.s. Ulqini është qendra e Komunës së Ulqinit dhe e bashkësisë shqiptare në Mal të Zi. Turzimi në këtë qytet është kyç për ekonominë e vendit. Vendet […]


 • Kamerat LIVE nga pika kufitare në Sukubinë

  Tash e tutje të gjithë mysafirët, por ji vetëm ata, që do të ja mësyjnë pikës kufitare Sukubinë – Muriqan mund të shikojnë paraprakisht për gjendjen në këtë sa i përket tollovisë në këtë pikë kufitare. Ky projekt mundësohet nga Ministria e punëve të brendshme të Malit të Zi. Në linkun e mëposhtëm mund të […]


 • Udhëtim nëpër Trojet Shqiptare : Vermoshi

  Vermoshi është një fshat në Komunën e Kelmendit të Rrethit të Malësisë së Madhe në Shqipëri Nga Beqir Sina VERMOSH : Ai ndodhet në skajin më verior të Republikës së Shqipërisë. Vermoshi gjendet në një distancë prej 95 km nga qyteti i Shkodrës. E gjithë kjo zonë quhet krahina e Kelmendit. Këtë emër mban edhe […]