Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • Ja 10 librat më të shitura në Ulqin për vitin 2014

  Libraria e vetme e librit në qytetin e Ulqinit, Libraria ARTI, ka publikuar listen e 10 librave më të shitura në gjuhën shqipe dhe po aq në gjuhën malazaze për periudhen kohore 1 janar 2014 – 31 dhjetor 2014. Në librat në gjuhën shqipe dominojnë librat e autoreve vendas. Më poshtë mund të shikoni listen […]

 • “Dija“ e Vjenës – 110 vjet në altarin e progresit kombëtar

  Nga: Hazir Mehmeti, Vjenë Shqiptarët kudo që u gjenden jashtë territoreve etnike në Evropë, Amerikë e Azi, në fillim shekullin e njëzet kishin përqendruar veprimtarinë në jetësimin e idealeve të rilindësve në bërjen e alfabetit dhe shtetit shqiptar. Sundimi i gjatë turk e kishte dëmtuar çdo gjë shqiptare, në radhë të parë gjuhën, trashëgiminë kulturore, […] • “Kraja me vecantitë Shestanase në rrjedhen e shekujve” promovohet në Shkodër (video)

  PARAQITJE E REZULTATEVE TË EKSPEDITAVE KËRKIMORE NË TERREN Qendra e Studimeve Albanologjike në Tiranë dhe Shoqata “Gjon Buzuku” në Ulqin kane promovuar këtë të shtunë në biblotekën “Marin Barleti” te Shkodrës një përmbledhje të punimeve të konferencës shkencore ndërkombëtare të mbajtun në Ulqin me titull “Kraja me vecantitë Shestanase në rrjedhen e shekujve”. Ne promovimin […] • Iliriana Gjoni vjen me një koncert recital

  Pianistja e njohur e qytetit të Ulqinit Iliriana Gjoni nëpërmes faqes së vet në internet njofton se në Ulqin do të prezantohet me një koncert recital. Në këtë koncert recital Gjoni do të prezantohet me pjesë nga  Bach, Beethoven dhe Chopin. Koncerti do të mbahet në mjediset e shkollës së muzikës në Ulqin me datën […]