Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • DY FJALË – Vepra “Brigjeve të Drinit, Moraçës e Limit”

  Sot, më 1 janar 2015, po merr udhë për botim kjo vepër kolanë: “Brigjeve të Drinit, Moraçës e Limit”, e cila përfshin shkrime të ndryshme të mijat për treva etnike shqiptare në disa shtete ballkanike që rrjedhat e tyre ujore derdhen në këta tre lumenj degëshumtë, të mëdhenj e të gjatë. Ky botim, në çdo […]


 • Intervistë me Valdet Krajen, producentin shqiptar të filmit në SHBA

  Producenti Valdet Kraja me prejardhje nga Kraja e Ulqinit, por që jeton në New York të SHBA-së, tashmë ka vendosur të realizoj një film të ri për Skënderbeun ndryshe nga filmi i më parshëm. “Unë e di që filmi Skenderbeu është bërë më parë, por aty nuk ka asgjë të veçantë përveç se fitoreve dhe […]

 • Klerikët shqiptarë marrshuan rrugëve të Parisit edhe më 1980

  Nga Beqir SINA NEW YORK – PARISE : Marshimi i djeshëm i katër klerikëve shqiptarë në rrugët e Parisit, duke u solidarizuar me viktimat e revistës satirike “Charlie Hedbo”, u duartrokit nga të pranishmit e shumtë në sheshin e kryeqytetit francez , çka tërhoqi edhe vë mendjen e botës mediatike anemban botës. Por, duket se […]


 • FAMILJA BUSH: PORTRETI I NJË PRESIDENTI NGA DJALI I TIJ PRESIDENT

  Nga Frank Shkreli “Në rast të një konflikti në Kosovë, i shkaktuar me ndonjë ndërhyrje nga ana e Serbisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë gati të përdorin forcën ushtarake kundër serbëve në Kosovë si dhe mbrenda vet territorit të Serbisë.” Deklarata e Presidentit amerikan George Bush i vjetri, në një letër dërguar presidentit të […]