Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • Kryetari i komunës Fatmir Gjeka uron mësuesit me rastin e festës së 7 Marsit

  Kjo  ditë e shënuar më jep  kënaqësinë  dhe  privilegjin  t ju përshëndes   të gjithë  Ju, që  jeni angazhuar  në garën  e dijes, garën  e zhvillimit   të shoqërisë. Ne  thuhet  më tej në mesazh, përulemi me  respektin  më  te  thellë  për  punën e  vyer  që  Ju keni realizuar  ndër  breza. Rroli  juaj  në momentin  kur  ne […]


 • NJË LIBËR I RI MBI KOSOVËN

  Nga Frank Shkreli Qëndra Ndërkombëtare Woodrow Wilson në Washington, në një ftesë elektronike njofton se javën e ardhëshme me 11 Mars do të sponsorizoi promovimin e një libri të ri mbi Kosovën me titull:  “Krijimi i Kosovës: Mbikqyrja Ndërkombëtare dhe Themelimi i Institucioneve Etike”, me autor Profesor Elton Skendaj.  Profesori Skendaj jep mësim në Departamentin […]


 • Ruajtja dhe përkujdesja e trashëgimisë kulturore detyrë e të gjithëve

  Me ftese  të Komunes së Ulqinit, përfaqesuesit e strukturave  udhëhëqese komunale  patën një takim  me Dr. Igballa Shaboviq, arkitekte   e cila  prej vitesh ka  punuar në monografinë “Trashëgimia  e ndërtimtarisë në  Ulqin- dje  sot   nesër”,monografi që  i dedikohet kalasë së  Ulqinit e që  së shpejti, pritet  të hidhet në treg. Duke e cilesuar  Kalanë e […] • SHBA : Bebe Rexha sjellë befasinë e radhës – me 20 milion klikime

  LOS ANGELOS CA : Këngëtarja shqiptare, në Shtetet e Bashkuara – Bebe Rexha, nëpërmjet rrjetit social facebook ka njoftuar adhuruesit e saj të shumtë se ka lansuar dhe videoklipin më të fundit, atë të këngës me titull “I’m gonna show you crazy”.” Kënga, është lëshuar në mënyrë dixhitale në 23 dhjetor 2014 në iTunes. Simbas […]


 • Përurohet libri “UDHËTIMI I NJË MJEKU” i Gani Karamanagës (foto)

  Në sallën e Bibliotekës të Ulqinit “Bashkimi i krijuesve shqiptarë në Mal të Zi” në një mbrëmne solemne ka organizuar përurimin e librit “Udhëtimi i një mjeku” të prim. dr. Gani Karamanagës. Në sallën joadekuate për një përurim të tillë, për librin kanë folur recensentët, shkrimtarë, publicistë dhe persona të tjerë nga shkenca dhe letërsia. […] • Fenomeni Erza (video)

  Talentja kosovare që ka bërë bujë në Francë, Erza Muqolli ka emocionuar shumë shqiptarë, sa ishte mysafire në emisionin Oxygen të KTV-së. Mes tjerash, performanca e saj e një kolazhi të disa këngëve të përzgjedhura ishte pjesa që i la më së shumti përshtypje të gjithëve. Përderisa shumë i dinë këngët “Welcome to Prishtina”, apo […]


 • DY FJALË – Vepra “Brigjeve të Drinit, Moraçës e Limit”

  Sot, më 1 janar 2015, po merr udhë për botim kjo vepër kolanë: “Brigjeve të Drinit, Moraçës e Limit”, e cila përfshin shkrime të ndryshme të mijat për treva etnike shqiptare në disa shtete ballkanike që rrjedhat e tyre ujore derdhen në këta tre lumenj degëshumtë, të mëdhenj e të gjatë. Ky botim, në çdo […]