Articles Posted in the " Kulturë " Category


 • Iliriana Gjoni vjen me një koncert recital

  Pianistja e njohur e qytetit të Ulqinit Iliriana Gjoni nëpërmes faqes së vet në internet njofton se në Ulqin do të prezantohet me një koncert recital. Në këtë koncert recital Gjoni do të prezantohet me pjesë nga  Bach, Beethoven dhe Chopin. Koncerti do të mbahet në mjediset e shkollës së muzikës në Ulqin me datën […]


 • Jaho Kollari çmon lart librin ”Përtej lajthitjes” të Flutur Mustafës

  Poezia e Flutura Mustafës ka mbledhur adhuruesit e librit në Ulqin ku për veprën e saj kanë folur: Jaho Kollari, Gazmend Çitaku, Ismet Kallaba e Liridona Sinishtaj ”Përtej lajthitjes”, është libri me poezi i Flutur Mustafës që është promovuar në Ulqin, e që është botuar nga Diti&Oli-Libraria ARTI, Ulqin. ”Kur lexuesi e merr në dorë […] • Alldin Zhygjeli në gjysmëfinale të Festivalit “ Kënga Magjike 2014” (video)

  Shkruan: Gj. Gjonaj. Mbrëmë  në Tiranë filloi    edicioni i gjashtëmbëdhjetë i Festivalit më të  madh të muzikës moderne shqiptare “ Kënga magjike 2014”  Në natën e parë gjysmëfinale u prezentuan emra të njohur të muzikës shqipe nga Shqipëria, Kosova  dhe Maqedonia. Ndërkaq,  sonte në natën e dytë  gjysmëfinale të këtij spektakli , në këtë skenë  […]


 • Nga trashëgimia jonë: Misteret e Çinarit

  Shkruan: Ismet Karamanaga Për Çinarin nuk ka të dhëna, por për dheun mbi Çinar kanë ekzistuar gjithmonë tregime dhe legjenda, të cilat shekuj me radhë janë përcjellur te ne, brez pas brezi. Më kujtohet se, për çdo herë, kur kemi shkuar si fëmijë në ullishtën e “Anës së Malit”, kalimi pranë   Çinarit ka qenë gjithmonë […]