Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • Klerikët shqiptarë marrshuan rrugëve të Parisit edhe më 1980

  Nga Beqir SINA NEW YORK – PARISE : Marshimi i djeshëm i katër klerikëve shqiptarë në rrugët e Parisit, duke u solidarizuar me viktimat e revistës satirike “Charlie Hedbo”, u duartrokit nga të pranishmit e shumtë në sheshin e kryeqytetit francez , çka tërhoqi edhe vë mendjen e botës mediatike anemban botës. Por, duket se […]


 • FAMILJA BUSH: PORTRETI I NJË PRESIDENTI NGA DJALI I TIJ PRESIDENT

  Nga Frank Shkreli “Në rast të një konflikti në Kosovë, i shkaktuar me ndonjë ndërhyrje nga ana e Serbisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë gati të përdorin forcën ushtarake kundër serbëve në Kosovë si dhe mbrenda vet territorit të Serbisë.” Deklarata e Presidentit amerikan George Bush i vjetri, në një letër dërguar presidentit të […] • Ja 10 librat më të shitura në Ulqin për vitin 2014

  Libraria e vetme e librit në qytetin e Ulqinit, Libraria ARTI, ka publikuar listen e 10 librave më të shitura në gjuhën shqipe dhe po aq në gjuhën malazaze për periudhen kohore 1 janar 2014 – 31 dhjetor 2014. Në librat në gjuhën shqipe dominojnë librat e autoreve vendas. Më poshtë mund të shikoni listen […]

 • “Dija“ e Vjenës – 110 vjet në altarin e progresit kombëtar

  Nga: Hazir Mehmeti, Vjenë Shqiptarët kudo që u gjenden jashtë territoreve etnike në Evropë, Amerikë e Azi, në fillim shekullin e njëzet kishin përqendruar veprimtarinë në jetësimin e idealeve të rilindësve në bërjen e alfabetit dhe shtetit shqiptar. Sundimi i gjatë turk e kishte dëmtuar çdo gjë shqiptare, në radhë të parë gjuhën, trashëgiminë kulturore, […] • “Kraja me vecantitë Shestanase në rrjedhen e shekujve” promovohet në Shkodër (video)

  PARAQITJE E REZULTATEVE TË EKSPEDITAVE KËRKIMORE NË TERREN Qendra e Studimeve Albanologjike në Tiranë dhe Shoqata “Gjon Buzuku” në Ulqin kane promovuar këtë të shtunë në biblotekën “Marin Barleti” te Shkodrës një përmbledhje të punimeve të konferencës shkencore ndërkombëtare të mbajtun në Ulqin me titull “Kraja me vecantitë Shestanase në rrjedhen e shekujve”. Ne promovimin […]