Articles Posted in the " Kulturë " Category  • Klerikët shqiptarë marrshuan rrugëve të Parisit edhe më 1980

    Nga Beqir SINA NEW YORK – PARISE : Marshimi i djeshëm i katër klerikëve shqiptarë në rrugët e Parisit, duke u solidarizuar me viktimat e revistës satirike “Charlie Hedbo”, u duartrokit nga të pranishmit e shumtë në sheshin e kryeqytetit francez , çka tërhoqi edhe vë mendjen e botës mediatike anemban botës. Por, duket se […]


  • FAMILJA BUSH: PORTRETI I NJË PRESIDENTI NGA DJALI I TIJ PRESIDENT

    Nga Frank Shkreli “Në rast të një konflikti në Kosovë, i shkaktuar me ndonjë ndërhyrje nga ana e Serbisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë gati të përdorin forcën ushtarake kundër serbëve në Kosovë si dhe mbrenda vet territorit të Serbisë.” Deklarata e Presidentit amerikan George Bush i vjetri, në një letër dërguar presidentit të […]  • Ja 10 librat më të shitura në Ulqin për vitin 2014

    Libraria e vetme e librit në qytetin e Ulqinit, Libraria ARTI, ka publikuar listen e 10 librave më të shitura në gjuhën shqipe dhe po aq në gjuhën malazaze për periudhen kohore 1 janar 2014 – 31 dhjetor 2014. Në librat në gjuhën shqipe dominojnë librat e autoreve vendas. Më poshtë mund të shikoni listen […]