Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • Një ulqinake në mesin e konkurrenteve për Miss Shqipëria 2015 (foto)

  Nga 276 vajza që ishin paraqitur për të qenë konkurrente në Miss Shqipëria 2015 janë zgjedhur 31 prej tyre nga grupi përzgjedhës i ngritur nga “Deliart Association”. Vajzat e prezantuara kanë qenë nga të gjitha zonat e Shqipërisë dhe shtete të tjera ku jetojnë shqiptarë. Në mesin e vajzave të përzgjedhura figuron është edhe një […]
 • BESOJMË NË SHQIPËRI DHE NË VIRTYTET E KOMBIT SHQIPTAR

  (Me rastin e 40-vjetorit të vdekjes së Ernest Koliqit) Nga Frank Shkreli Këtë vit janë mbushur 40-vjet nga koha kur ndërroi jetë Ernest Koliqi, njëri prej shkrimtarëve më të njohur shqiptarë për periudhën që jetoi, pjesën më të madhe e të cilës ai e kaloi në mërgim, në Romë të Italisë, ku pat botuar edhe […]
 • Sh.A. Tradita kthehet me çmimin e II-të nga Klina

  Festivali Folklorik Mbarëkombëtar në Klinë : Çmimi I – Shkupi, Çmimi II- Tradita/Ulqin, Çmimi III – Gjirokastra Pas suksesit në FFKGJ 2015, SH.A. Tradita prezantohet denjësisht edhe në Festivalin Folklorik Mbarëkombëtar ,, I këndojmë lirisë” në Klinë-Kosove. SH.A. Tradita në konkurimin e saj u paraqit më këto pika: 1. Këngë mas krahu- Naxhije Popi, 2. […]


 • Sonte gara e leximit në gjuhën gjermane

  Të martën me 09.06.2015 në Biblioteken e Ulqinit do të mbahet „GARA E LEXIMIT NË GJUHEN GJERMANE” Shkolla fillore „Marshal Tito“ nga Ulqini, si dhe shkollat fillore „Vuk Karaxhiq“ dhe „Vukashin Radunoviq“ nga Berana marrin pjesë në „Garën Mbarëballkanike të Leximit në Gjuhën Gjermane“. Në raundin e parë janë zgjedhur Fituesit e Shkollave. Të martën, […]