Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • TUZ: AKTIVITET KULTUROR PËR NDER TË PIKTORIT GJELOSH GJOKAJ

  ME 20 KORRIK NË TUZ DO TË ZHVILLOHET NJË AKTIVITET KULTUROR PËR NDER TË PIKTORIT GJELOSH GJOKAJ Gjekë Gjonlekaj/New York Në fund të tetorit të vitit 2016, një muaj pas vdekjes, Shoqata “Malësia e Madhe” në New York kishte organizuar një orë përkujtimore. Në atë ceremoni disa bashkatdhetarë, midis tyre edhe unë i thashë disa […]


 • Malësori publikoi këngën e re “ Llafe, llafe” (video)

  Nga Gjekë Gjonaj Këngëtari i mirënjohur dhe shumë i dashur për publikun shqiptar me rrënjë nga krahina e Trieshit të Malësisë së Mbishkodrës, Malësori para pak ditësh publikoi një projekt të ri. Fjala është për këngën “ Llafe, llafe”, e shoqëruar me vidoklip, të realizuar në Prishtinë nga videoproduksioni “ Piksels”. Tekstin e këngës e […]


 • “Trevat shqiptare në Mal të Zi përmes fotografisë”

  Trevat shqiptare në Mal të Zi janë një thesar i çmuar i historisë dhe vlerave kulturore. Secila trevë me veçantinë e vet të bregut t’detit, t’liqenit, t’lumit apo malit përbajnë harten e bukurinave natyrore që i ka kriju Zoti për hater t’popullit tonë. Kur kësaj harte i shtohen edhe veshjet popullore me larminë e ngjyrave, […] • Komunikimi më të shkuarën dhe të tashmën

  Nga Dr. Nail  Draga Zuvdija Hoxhiq (Berisha), TË GJITHË TË MITË, Botoi: Qendra për Ruajtjën dhe Zhvillimin e Kulturës së Pakicave, Podgoricë, 2017 Në opinionin e gjerë shoqëror, letrar dhe  kulturor  Zuvdi Hoxhiqi është i njohur si shkrimtar, poet, publicist, artist dhe  sportist nga del se kemi të bëjmë me një  personalitet shumëplanesh. Në botën […]


 • Libri “Eksodi ’99” përurohet në Ulqin

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Organizatën Joqeveritare “Eksodi ‘99” – Mitrovicë dhe Bibliotekën e Qytetit – Ulqin do të bëjnë përurimin e librit “Eksodi ’99 – Dëbimi me dhunë i popullatës shqiptare nga Kosova”. Përurimi do të mbahet të enjten, më 27 qershor 2019, ora 19.00, në Bibliotekën e Qytetit – […]


 • Piktori Qazim Muja hap eksozitën figurative në Tuz

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në bashkëpunim me Qendrën Kulturore-Informative “Malësia” do të organizojnë ekspozitën figurative “Refleksione” të piktorit Qazim Muja.  Hapja e ekspozitës do të jetë të enjten, më 20 qershor 2019, ora 20:00, në QKI “Malësia” – Tuz.