Articles Posted in the " Kulturë " Category

 • ”IM AT”

  Ali Gjeçbritaj IM AT Ima at ka lindur atë mot kur u çua flamuri Jetoi nën ngjyrat e shumë flamujve qe u valvitën në truallin e tij për më së një shekull. Im atë ndrroi jetë atë mot kur flamuri valviti në Kosovën e lirë. Im at lindi me flamuj në shtiza ngritur gjithandej Me […]


 • U përuruan tre libra të gazetarit dhe publicistit Gjekë Gjonaj

  Ulqin – Në prani të një numri të madh të publikut, të shtunën mbrëma, në mjediset e Qendrës Tregtare “Cungu” u bë përurimi i librave “Deputetët shqiptarë në Malin e Zi në periudhën e komunizmit 1946-1990”, “Bijtë e shqipes” dhe “Identiteti etnolinguistik dhe kulturor i shqiptarëve” të autorit Gjekë Gjonaj. Të gjithë folësit kanë vlerësuar […]


 • Të shtunën përurimi i librave të autorit Gjekë Gjonaj

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë përurimin e librave “Deputetët shqiptarë në Malin e Zi në periudhën e komunizmit 1946-1990”, “Bijtë e shqipes” dhe “Identiteti etnolinguistik dhe kulturor i shqiptarëve” të autorit Gjekë Gjonaj. Përurimi i librave do të bëhet të shtunën, më 9 shkurt 2019, ora 19.00, në mjediset e […] • “PARAJA PUBLIKE PËR TË MIRËN PUBLIKE”

  Në kuadër të programit të promovimit të parimeve të Reformës së Administratës Publike në Malin e Zi, Horizonti i Ri fillon realizimin e projektit me titull “Paraja publike për të mirën publike”. Projekti, në mënyrë specifike, tenton të nxisë pjesëmarrjen më të madhe të shoqërisë civile dhe mediave në rritjen e transparencës dhe përgjegjshmërisë së shpenzimit të […]


 • Arti shqiptar në Paris: Naser Hasa – “Vizatimi, themeli i gjithçkaje”

  Arti shqiptar rrugëton në Paris përmes artistit nga Ulqini Naser Hasa. Shkrimtari Luan Rama, i cili ka qenë i pranishëm edhe gjatë inaugurimit të ekspozitës sjell për publikun në Shqipëri një panoramë të atmosferës. Sipas tij trajektorja që Hasa përshkon është ajo për të cilën shkruante para më shumë se një shekulli Van Gogh Një […]


 • GAZETA DIELLI –110-VJETË THIRRJE PËR LIRI

  Frank Shkreli Jemi në prak të Vitit të Ri, 2019.  6 Janari shënoi ditëlindjen e Peshkop Fan Nolit – drejtuesit të parë të organit të Federatës Pan-Shqiptare Vatra — ndërkohë që Gazeta Dielli, siç shënohej për një kohë të gjatë në faqen e parë të saj, “U fillua me 15 Shkurt, 1909”, duke shënuar këtë […]


 • DOLI NUMRI I RI I REVISTËS MALËSIA

  Doli nga botimi numri trembëdhjetë (13) i revistës për kulturë, shkencë dhe çështje shoqërore Malësia, në Podgoricë, i cili sjellë 30 artikuj shkencorë, recensione dhe mirënjohje. Në këtë numer kanë bashkëpunuar studiues nga  Shqipëria, Kosova, Maqedonia, Italia, Suedia, Rumunia, Brukseli dhe Mali i Zi. Në rubrikën e parë “Gjergj Kastriotit – Skenderbeu,  550- Vjetori  i […]


 • Mr. Haxhi Shabani, laureat i Çmimit Tradicional të “Art Club”-it

  Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi sot 28-vjetorin e themelimit të saj, me ç’rast ka ndarë Çmimin Tradicional për arritje të jashtëzakonshme në shkencë, kulturë dhe art.   Pasi që ka analizuar rezultatet e arritura në fusha të ndryshme nga krijuesit dhe studiuesit shqiptarë në Malin e Zi, gjatë periudhës kohore 2016-2018, juria […]


 • Dafina Halili fituese e çmimit “Rexhai Surroi” për gazetari

  Gazetarja Dafina Halili është fituese e sivjetme e çmimit “Rexhai Surroi” për gazetari, me storjen “Të marrësh udhën e gjatë drejt drejtësisë”, të publikuar në revistën K2.0. “Të marrësh udhën e gjatë drejtë drejtësisë” ose “I mbijetuari i krimeve të luftës në Kosovë kërkon drejtësi në gjykatat serbe”, është një temë aq e ndjeshme, aq […]