Articles Posted in the " Diaspora " Category

 • Mblidhen me shumë sukses më tepër se 55,000 dollarë

  Nju Jork: Bashkim fondesh për Seminarin Ndër-Dioqezan Shqiptarë “Nëna e Këshillit të Mirë” Shkodër Beqir SINA – New York YONKERS NY : Kisha Katolike Shqiptare “Zoja e Shkodrës” New York, në Nju Jork, me në krye me famullitarin e saj – Dom Pjeter Popaj – organizoj të dielën e kalur një darkë kulturore për ngritjen […]


 • “Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” u promovua në Nju Jork

  Në Nju Jork u promovua libri “Shqiptarët Ortodoks në Maqedoni” nga autori Branisllav Sinadinovski dhe libri i bashkëshortes së tij “Rilindasit Shqiptarë”, Gordana Sinadinovska. BENSONHURST BROOKLYN NY : Në një ceremoni të organizuar mjaft bukur në lokalin “Orion Palace” në Brooklyn – Nju Jork, të organizuar nga Shoqata Atdhetare “Dibra” dhe sponsorizuar nga biznesmeni dhe […]


 • NGA HISTORIA E KOMUNITETIT SHQIPTARO-AMERIKAN

  45-VJETORI I INAUGURIMIT TË KISHËS SË PARË KATOLIKE SHQIPTARE NË PERËNDIM Nga Frank Shkreli* Ishte 12 prilli i vitit 1970, dita kur u hap zyrtarisht Kisha dhe Qëndra Katolike Shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pikërisht në lagjen Bronks të New Yorkut. Ishte ky një rast historik, në të cilin — ndonëse komuniteti shqiptar […]


 • Dorëhiqet Esad Gjonbalaj, kryetari i Fondacionit Plavë e Guci në Nju Jork

  New York, 7 Prill 2015- Me anë të një deklarate publike, përcjellë shtypit të komunitetit dhe atij në vendlindje, ish Kryetari i Fondacionit Palvë Guci, z. Esad Gjonbalaj ka dhënë dorëheqjen nga Kryesia. Kështu të paktën ka shkruar në facebook kryetari tashmë i dorëhequr zoti Esat Gjonbalaj i cili sqaron se :”Si rrjedhojë e gjëndejës […]


 • Komuna e Ulqinit shpreh mirënjohje për shoqatën ”Ulqini” në Çikago

  Faleminderit Shoqata ”Ulqini” në Cikago Komuna  e Ulqinit ,Kryetari Fatmir GJeka  dhe  i tërë  ekzekutivi i shprehin  mirënjohje  të thellë dhe falenderime  organizatorëve  dhe  anëtarëve të  Shoqatës ,,Ulqini,, në  Cikago  të   cilët   organizuan mbrëmje festive me rastin e Ditës  së Ulqinit, të tjerëve  që  telefonuan  dhe atyre  që  dërguan  urime  me anë të postës elektronike. […]
 • Letër e hapur drejtuar bashkëvendasëve të Plavë e Gucisë

  Shkruan: Mustaf Salihi Ahmetaj Te nderuar anëtar, Te nderuar/a motra dhe vëllezër, Raport për zgjedhjet e kuvendit të Fondacionit Plavë-Guci të mbajtura në New York me datën 22 Mars 2015 Bazuar sipas rregullores, mandatit dhe statutit të Fondacionit Plavë – Guci, ne thirrëm kuvendin e anëtarëve te shoqatës tonë. Mledhjen e hapi Gjovalin Nikçi i […]


 • Shoqata Malësia e Madhe në New York mbajti takimin e parë

  Tubimi ishte mjaftë shpresëdhënës dhe inkurajues thotë professor Gojçaj duke shtuar se me këtë rast u formua edhe një komision i këtushëm për ngritje fondesh, mbase sipas parallogaritjeve duhen siguruar këtu në diasporë, rreth 200,000 dollar BRONX NEW YORK : Shoqata Malesia e Madhe e New Yorkut , e cila vepron në zonë e Tri-Shtetshti, […]


 • Mbrëmje për ngritje fondesh për Shkollën Shqipe në Bronx

  Beqir SINA- Bronx – New York DioGuardi : “E ndiej shpirtërisht, se edukimi i të rinjve shqiptarë në Amerikë, në gjuhën shqipe, është një nga pjesët më të rëndësishme, të jetës së shqiptarëve të Amerikës. Ajo është padyshim, mënyra më e mirë për të nxitur fëmijët shqiptarë në Amerikë, që të ruajnë indetitetin e tyre […]