Articles Posted in the " Diaspora " Category

 • Fondacioni Lukaj mbështet financiarisht studentët Shqiptarë nga Mali i Zi

  RIT Kosovo (A.U.K), i njohur më herët edhe si Universiteti Amerikan në Kosovë, është institucioni i vetëm jofitimprurës i arsimit të lartë në Kosovë, me ligjërata tërësisht në gjuhën angleze, i cili ofron diplomë Amerikane të akredituarë dhe të njohurë në gjithë botën falë bashkëpunimit të shkëlqyer me Rochester Institute of Technology (RIT), New York. Studentët që përfundojnë studimet me sukses shpërblehen me diplomë […]


 • Njihuni me Bekim Ushakun, ulqinakun që disenjon për Umbro, Everlast…

  Quhet Bekim Ushaku dhe është me origjinë nga Ulqini, por i lindur në Paris. Prindërit e tij emigruan në Francë gjatë viteve të ’60-ta. Familja e Bekimit u kthye në Prishtinë kur ai dhe motra e tij morën shkollimin fillor e të mesëm, kurse për studimet universitare rikthye në Paris, ku magjistroi në Disenj të […]


 • Vdiq Ejll Zagreda, aktivist i madh e i palodhur i çështjes shqiptare

  Nga Gjekë Gjonaj Më 1 maj  2019, në New York të SHBA-së, ndërroi jetë   një burrë fisnik, besnik, human  e atdhetar   Ejll Zagreda  në moshën 94 vjeçare  nga fshati Reç i Komunës së Ulqinit. Ky  aktivist i palodhur  e shumë i respektuar në komunitetin shqiptaro-amerikan,  dhe jo vetëm,   gjatë gjithë jetës së tij iu përkushtua […]


 • KOMUNITETI SHQIPTARO-AMERIKAN NË BALLË TË KUJTIMIT TË VIKTIMAVE TË LUFTËS NË KOSOVË

  Nga Frank Shkreli Komuniteti shqiptaro-amerikan, i udhëhequr nga Orgnaizata e grave shqiptaro-amerikane “Motrat Qiriazi” dhe disa organizata të tjera të grave shqiptaro-amerikane dhe i mbështetur nga një numër i madh organizatash të tjera të diasporës shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë shpallur 30-Prillin, 2019, si “Dita e Veprimit e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan”.   Është kjo […]


 • Mërgimtari ynë Sulejman Pali votohet si biznesmeni më i mirë i vitit

  INTGRIMI I SHQIPTARËVE NË MJEDISIN E SHOQËRISË AMERIKANE, ÇDO DITË E MË SHUMË! Nga H. Zeneli Me datën 24 Prill,në Restoranin,”Tesoro D’italia”në Pleasantville N.Y.,në pronsin e një bashkëvendasit tonë nga Trieshi i Malsisë, Pjeter Lucaj, u shtrua një darkë solemne, ku anëtarët e këti qyteti të ashtuquajtur: “Pleasantville Chamber of Commerce” morën shumicën e nominimeve […]


 • NËNA TEREZE BASHKON DY FAMULLI AMERIKANE NË NJË

  Dy kisha katolike, “Sacred Heart” dhe “St. Francis of Assisi” në qytetin Njubërg të Nju Jorkut, një qytet i vogël në breg të lumit madhështor Hudson, janë bashkuar kohët e fundit në një famulli, që është njësia e organizimit kishtar administrativ për këtë zonë. Arkipeshkvia e Nju Jorkut, në bashkpunim me priftin e Kishës së […]


 • LIDHJE TË NGUSHTA USHTARAKE MIDIS SHQIPËRISË DHE SHTETEVE TË BASHKUARA

  Nga Frank Shkreli Në portalin e Pentagonit njoftohet se mbrëmjen e ditës së ënjtë u takuan në Pentagon Ministrat e Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë dhe të Shteteve të Bashkuara. Nën titullin “Ministrat e Mbrojtjes të Shqipërisë dhe të Shteteve të Bashkuara ritheksojnë rëndësinë e marrëdhënieve” dypalëshe – dhe me foto nga pritja e Ministres […]


 • NDERIMET E BATALIONIT ATLANTIKU NË KOSOVË ME RASTIN E 20 VJETORIT TË THEMELIMIT

  Gjekë Gjonlekaj/New York Në pranverë të vitit 1997 në Brooklyn të New Yorkut u zhvillua një mbldhje për themelimin e “Vendlindjes Thrret”, që kishte për qëllim kryesor mbështetjen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në atë mbledhje morën pjesë shumë shqiptaro-amerikanë. Morën pjesë edhe dy përfaqësues të UÇK-ës nga Kosova, Azem Syla dhe Xhavit Haliti. Ata […]