Articles Posted in the " Diaspora " Category

 • NDËRROI JETË LUIGJ (Louis) ZANGA — NDERI I KOMBIT

  Nga Frank Shkreli Njëra prej gazetave më të mëdha të Gjermanisë, Suddeutsche Zeiting, e cila botohet në Munich të Bavarisë, njoftoi lajmin për vdekjen e ish-gazetarit dhe analistit të njohur shqiptaro-amerikan, Luigj (Louis) Zanga — Nderi i Kombit — më 22 Nëntor, 2019.  Luigj Zangën, unë e kisha koleg dhe bashkpuntor, mik dhe shok të […]


 • Për 24 orë shqiptarët e Amerikës mbledhin afro 3 milion dollarë

  Nga Beqir SINA – New York Shqiptarët në SHBA shpërndar në disa grupe, me qasje të ndryeshme në rrjetet sociale, po mbledhin para për të ndihmuar të prekurit nga tërmeti NEW YORK : Pas tërmetit të fuqishëm që goditi Shqipërinë ditën e djeshme, shumë shqiptarë anekënd botës u mobilizuan për t’ju ndihmuar në njërën apo […]


 • Festimi Pavarësisë së Shqipërisë në Staten Island – Nju Jork (foto)

  Nga Beqir SINA – Staten Island New York STATEN ISLAND NYC : Festa Kombëtare e Shqipërisë, 28 Nëntori, dita në të cilën themeluesi i shtetit modern shqiptar, Ismail Qemali, ngriti Flamurin Kombëtar në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e vendit 107 vjet më parë, po kremtohet me disa aktivitete madheshtore në SHBA dhe Kanada, në qytetet […]


 • Festat e Flamurit nga mërgimtarët tonë në Brooklyn

  Festat e Flamurit 28 Nëntori – Pavarësia e Shqipërisë, në St.Francis College Brooklyn Nga Beqir Sina BROOKLYN NY : Në kuadër të veprimtarive që po zhvillohen këto ditë për 107 Vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, në njërin nga ambjetet e kolegjit St.Francis College, në Brooklyn, dega e Rrenjëve Shqiptare, nga ky kolegj, festoi kuq e […]


 • Lexoni apelin e Lëvizjes URA për diasporën tonë në SHBA

  Lëvizja qytetare URA ka dalur me një kumtesë për opinion. Kumtesen e plotë mund ta lexoni më poshtë pa ndërhyrje. URA apelon tek dijaspora: Ne vizit erdhen ato qe shesin dhe shkatrrojne Ulqinin Te nderuar bashkeatdhetare ne SHBA Ju bejme thirje qe ne emer te dashurise per kombin tuaj dhe ne emer te arsyes te […]


 • SHBA vlerëson patriotin shqiptar, Nju Yorku dekoron mërgimtarin tonë

  Nju Yorku vishet Kuq e Zi / SHBA vlerëson patriotin shqiptar, Nju Yorku dekoron Frank Shkrelin në Ditën e Pavarësisë të Kombit Nga Gazeta Telegraf 23 Nëntor, 2019 SHBA, vlerëson patriotin shqiptar/ Nju Jorku dekoron ish-drejtorin e VOA-s, Frank Shkreli për nder të Ditës së Pavarësisë së Kombit Shqiptar. Përgatiti Ëngjëll Musai Drejtor i “Telegraf” […]