Articles Posted in the " Diaspora " Category

 • Njihuni me Bekim Ushakun, ulqinakun që disenjon për Umbro, Everlast…

  Quhet Bekim Ushaku dhe është me origjinë nga Ulqini, por i lindur në Paris. Prindërit e tij emigruan në Francë gjatë viteve të ’60-ta. Familja e Bekimit u kthye në Prishtinë kur ai dhe motra e tij morën shkollimin fillor e të mesëm, kurse për studimet universitare rikthye në Paris, ku magjistroi në Disenj të […]


 • Vdiq Ejll Zagreda, aktivist i madh e i palodhur i çështjes shqiptare

  Nga Gjekë Gjonaj Më 1 maj  2019, në New York të SHBA-së, ndërroi jetë   një burrë fisnik, besnik, human  e atdhetar   Ejll Zagreda  në moshën 94 vjeçare  nga fshati Reç i Komunës së Ulqinit. Ky  aktivist i palodhur  e shumë i respektuar në komunitetin shqiptaro-amerikan,  dhe jo vetëm,   gjatë gjithë jetës së tij iu përkushtua […]


 • KOMUNITETI SHQIPTARO-AMERIKAN NË BALLË TË KUJTIMIT TË VIKTIMAVE TË LUFTËS NË KOSOVË

  Nga Frank Shkreli Komuniteti shqiptaro-amerikan, i udhëhequr nga Orgnaizata e grave shqiptaro-amerikane “Motrat Qiriazi” dhe disa organizata të tjera të grave shqiptaro-amerikane dhe i mbështetur nga një numër i madh organizatash të tjera të diasporës shqiptare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, kanë shpallur 30-Prillin, 2019, si “Dita e Veprimit e Komunitetit Shqiptaro-Amerikan”.   Është kjo […]


 • Mërgimtari ynë Sulejman Pali votohet si biznesmeni më i mirë i vitit

  INTGRIMI I SHQIPTARËVE NË MJEDISIN E SHOQËRISË AMERIKANE, ÇDO DITË E MË SHUMË! Nga H. Zeneli Me datën 24 Prill,në Restoranin,”Tesoro D’italia”në Pleasantville N.Y.,në pronsin e një bashkëvendasit tonë nga Trieshi i Malsisë, Pjeter Lucaj, u shtrua një darkë solemne, ku anëtarët e këti qyteti të ashtuquajtur: “Pleasantville Chamber of Commerce” morën shumicën e nominimeve […]


 • NËNA TEREZE BASHKON DY FAMULLI AMERIKANE NË NJË

  Dy kisha katolike, “Sacred Heart” dhe “St. Francis of Assisi” në qytetin Njubërg të Nju Jorkut, një qytet i vogël në breg të lumit madhështor Hudson, janë bashkuar kohët e fundit në një famulli, që është njësia e organizimit kishtar administrativ për këtë zonë. Arkipeshkvia e Nju Jorkut, në bashkpunim me priftin e Kishës së […]


 • LIDHJE TË NGUSHTA USHTARAKE MIDIS SHQIPËRISË DHE SHTETEVE TË BASHKUARA

  Nga Frank Shkreli Në portalin e Pentagonit njoftohet se mbrëmjen e ditës së ënjtë u takuan në Pentagon Ministrat e Mbrojtjes të Republikës së Shqipërisë dhe të Shteteve të Bashkuara. Nën titullin “Ministrat e Mbrojtjes të Shqipërisë dhe të Shteteve të Bashkuara ritheksojnë rëndësinë e marrëdhënieve” dypalëshe – dhe me foto nga pritja e Ministres […]


 • NDERIMET E BATALIONIT ATLANTIKU NË KOSOVË ME RASTIN E 20 VJETORIT TË THEMELIMIT

  Gjekë Gjonlekaj/New York Në pranverë të vitit 1997 në Brooklyn të New Yorkut u zhvillua një mbldhje për themelimin e “Vendlindjes Thrret”, që kishte për qëllim kryesor mbështetjen e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në atë mbledhje morën pjesë shumë shqiptaro-amerikanë. Morën pjesë edhe dy përfaqësues të UÇK-ës nga Kosova, Azem Syla dhe Xhavit Haliti. Ata […]