Articles Posted in the " Diaspora " Category

 • 7000 anamalas jetojnë në Staten Island të Nju Jorkut? (video)

  Shqiptarët përbëjnë 5% të popullisisë në Saten Island në Nju Jork, shumica nga Ulqini, Kraja dhe Ana e Malit. Gazetari i mirënjohur shqiptar Marin Mema ka realizuar një dokumentar për aktivitetin e shqiptarëve në SHBA, ”Parada shqiptare”. Duke folur për numrin e shqiptarëve nga Ana e Malit në ishullin Saten Island, z. Mema tregon se […]


 • DISA KUJTIME NGA NJË TAKIM I RASTËSISHËM ME HENRY KISSINGER

  Gjekë Gjonlekaj/New York Vajtja e astronautëve amerikanë në hënë më 29 në gusht të vitit 1969 dhe vizita e Presidentit amerikan Richard Nixon në Kinë ishin mrekulli e kohës. Këtë vizitë në Kinë e kishte përgatitur Këshillëtari i Sigurimit Kombëtar të Shteteve të Bashkuara Dr.Henry Kissinger. Fotografia e shtrënguarjes së duarëve të Henry Kissingerit me […]


 • Festivali Shqiptar 2019 – Hart Plaza Detroit

  Nga Beqir SINA – Detroit MISheshi kryesor në zemër të qytetit të Detroitit, Hart Plaza, për dy netë rresht (të shtunën dhe të dielën 15-16 qershor) ishte “pushtuar” nga ritmet e vallëzimit dhe muzikës popullore shqiptare nga Shqipëria, Kosova, Shqipëria dhe diaspora e interpretuar nga disa nga yjet e këngëve dhe artistëve më të famshëm […]


 • “Kraja” mbajti “Piknikun Veror 2019”

  Nga Beqir SINA – New Jersey Afro një mijë krajan morën pjesë në “Piknikun Veror 2019” -Ashtu si gjithëmonë, edhe kësai radhe , të gjitha garat u zhvilluan në një atmosferë dëfrimi, dhe me një frymë mjaft miqësore  e mirëkuptimi nga të gjithë garuesit , përfshirë edhe futbollin , volebollin e sportet e tjera  NEW […]


 • Festa e Fiter Bajramit ne xhaminë e shqiptarëve në Bruklin, Nju Jork

  Nga Beqir SINA – Brooklyn NY Pas 30 ditësh agjërimi komuniteti musliman shqiptar në Brooklyn NY, dhe lagjet për rreth tij, celebrojë sot e martë 4 Qershor festën e Fiter Bajramit. Besimtarët myslimanë në mbarë botën sot kremtuanë festën e Fitër Bajramit. Pas Muajit të shenjtë të Ramazanit, ceremonia e festimit të kësaj feste myslimane […]
 • 33-VJETORI I NJË KONTRIBUTI PËR SHPËTIMIN E GAZTËS “DIELLI’

  Gjekë Gjonlekaj/New York Për këtë gazetë zëmadhe kisha mësuar në shkollën e vendlindjes, ashtu siç kisha mësuar edhe për Fan S.Nolin dhe për disa personalitete tjera shqiptaro-amerikane. Pas rënjes së Aleksandër Rankoviqit nga pushteti jugosllav në Kosovë kishin filluar të botohen disa monografi të poetëve dhe shkrimtarëve shqiptarë.Në vitrinën e një librarie në rrugën kryesore […]


 • Fondacioni Lukaj mbështet financiarisht studentët Shqiptarë nga Mali i Zi

  RIT Kosovo (A.U.K), i njohur më herët edhe si Universiteti Amerikan në Kosovë, është institucioni i vetëm jofitimprurës i arsimit të lartë në Kosovë, me ligjërata tërësisht në gjuhën angleze, i cili ofron diplomë Amerikane të akredituarë dhe të njohurë në gjithë botën falë bashkëpunimit të shkëlqyer me Rochester Institute of Technology (RIT), New York. Studentët që përfundojnë studimet me sukses shpërblehen me diplomë […]