Articles Posted in the " Diaspora " Category • Ndihmë e cila nuk mungoi dhe nuk u vonua asnjëherë për 12 vjet

    Ndihmë e cila   nuk  mungoi  dhe nuk u vonua asnjëherë  për 12 vjet Gjekë Gjonaj Tomë Palokë  Memçaj, Nua Prëkë  Gjokaj dhe Tone  Mark Cacaj  nga Trieshi  prej shumë vitesh përballen me   kushte të rënda të jetës dhe me probleme  të theksuara shëndetësore.  Emërues  i përbashkët  i këtyre familjeve janë mbijetesa, sëmundja dhe varfëria. […]


 • Ja si e festuan Bajramin mërgimtarët tanë në SHBA

  Festimi i Bajramit në Queens Nju Jork- Nga Queens New York Beqir SINA Qendra Islame Shqiptaro-Amerikane në  Queens – New York festoi Bajramin e Madh GLENDALE NEW YORK : Pas 30 ditëve të Muajit të Ramazanit, me agjërim, lutje dhe adhurime, besimtarët myslimanë shqiptarë amerikan dhe ata të mbarë botës, prej sot, në tri ditët […]


 • FONDACIONI PLAVË-GUCI DHURON 55 BURSA PËR STUDENTET E PLAVË GUCISË

    Fondacioni Plavë Guci me seli në New York po vazhdon traditën dhe misionin e vet në shërbim të komunitetit dhe diasporës, e me fokus dhe prioritet të veçantë në shërbim të vendlindjes. Shoqata e jonë këtyre ditëve bëri edhe një veprim tjetër në shërbim të vendlindjes dhe rinis tonë në Plavë Guci. Fal mirëbesimit […] • NESER-PARADA KUQ E ZI- TË SHTUNËN NË 6 AVE-43th Rd

  KUJTESE PER VATRANET DHE KOMUNITETIN-PARADA KUQ E ZI- TË SHTUNËN NË 6 AVE-43th Rd/ Ditën e Shtunë, 9 qershor, që në mëngjes në orën 9.00 Am nis festa kuq e zi.   Organizohet në Avenunë e 6-të, Manhattan, Parada e udhëhequr prej Rrënjëve Shqiptare-ALBANIAN ROOTS. Si për cdo vit shqiptarët janë “NJËSHI” i Paradës së Emigrantëve. […]


 • Ekskluzive: Jehona nga vizita e tenistit Cungu në Shtëpinë e bardhë

  Presidenti Trump shënojë : “Ditën e Sportistve të rinjë në Shtëpinë e Bardhë” Nga Beqir SINA – New York Rrezart Cungu – i ri shqiptar nga Ulqini , mysafirë në Shtëpinë e Bardhë WHITE HOUSE : Presidenti i SHBA, Donald Trump, javën e fundit të muajit Maj, mbajti një takim i cili quhet : “Youth […]


 • Tenisti Rrezart Cungu në Shtëpinë e bardhë takon presidentin Donald Tramp

  “Pas fitores se kampionatit të tenisit, Rrezarti bashkë me ekipin e tij pati nderin që të takohej me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump. Jam i gëzuar që puna e palodhur e djalit tim po shpërblehet dhe që suksesi respekohet”, kështu shkruan ish kryetari i Komunës së Ulqinit Nazif Cungu duke përshkruar […]


 • GJENERALI WESLEY CLARK — SIMBOL I TRIUMFIT USHTARAK

  Një Dekorim i Merituar Nga Frank Shkreli Dy javë më parë Presidenti i Republikës së Kosovës, Z. Hashim Thaçi ka dekoruar ish-gjeneralin amerikan Wesley Clark me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë. Presidenti Thaçi shkruan në rrjetin social Facebook se kjo dekoratë për gjeneralin Clark është gjithashtu simbol mirënjohjeje edhe për mijëra qytetarë e […]