Articles Posted in the " Kronikë " Category

 • Ulqin: I këndonin UÇK-së, dëbohen nga Mali i Zi

  Pesë të rinj nga Kosova para një nate në Ranë të Ulqinit kënduan dhe brohoritnin UÇK, duke prishur qetësinë publike dhe për këtë ata u dëbuan sot nga Mali i Zi, kështu shkruan e përditshmja malazeze Vijesti. Siç mëson kjo gazetë, të rinjëve nga Kosova i’u ndalua hyrja në Mal të Zi gjatë gjashtë muajëve […]


 • Asfaltohen 480m rrugë në Rashtishë

  Asfaltohet rruga në Rashtishë Ne Rashtishë u lëshua në funksion rruga me gjatësi 480 metra, një projekt që ka kushtuar 27 mijë euro, mjete këto që u siguruan nga Ministria e ZHvillimit Rural dhe bujqesisë dhe Komuna e Ulqinit, mësohet nga Komuna e Ulqinit, trasnmeton Ulqini Online. Asfaltimi i rrugës është një kërkesë e kahmotme […]


 • Diga në Zenelaj në gjendje alarmante

  Siç mund të shihet dhe nga fotot, Diga në Zenelaj ndodhet në gjendje të shkatërruar.  Nga inxhinjerët e kontaktuar mësojmë se Digat janë lloj specifik i strukturave tërthore, dhe janë të projektuara për ta mbajtur ujin dhe zvogëluar erozionin, mësohet nga banorët e zonës, trasnmeton Ulqini Online. Thënë më thjeshtë, muajve të vjeshtës, kur edhe […]


 • Ndërron jetë “Coli”, aktori i njohur në filmin “Debatik”

  Të gjithë e kujtojmë personazhin e “Colit” në filmin e njohur shqiptar  “Debatik”. Ditën e sotme për fat të keq aktori, i cili ka interpretuar këtë rol të dashur ka ndërruar jetë. Bëhet fjalë për aktorin Shpëtim Zani, i cili mësohet se është ndarë nga jeta si pasojë e një ataku kardiak, shkruan opiniontv. Zani […]


 • Komuna e Ulqinit shet tokën më të bukur për të dalur nga kriza

  Komuna e Ulqinit po kalon një ndër krizat më të mëdha financiare të saja. E gjitha kjo vjen pas bllokimit të xhirollogarisë pas humbjes së rastit të njohur si K1 dhe borxhit për këtë rast ndaj kompanisë Rekreaturs. Ky borxh kalon shifrën prej 6 milion euro, përafësisht sa është buxheti i Komunës së Ulqinit për […]
 • Komuna urdhërohet të heq asfaltin nga rruga dytësore në Plazhin e madh

  Inspeksioni ka urdhëruar komunën e Ulqinit që të heq asfaltin prej 3.6 kilometra nga rruga dytësore në Plazhin e madh e shtruar kohë më parë, pasi nuk u ndoqën procedurat ligjore. Kryetari i komunës së Ulqinit Loro Nrekiq, për vijesti ka deklaruar  se ai nuk kishte asnjë koment dhe se zgjidhja tashmë është “ad acta”, […]


 • Të premten ndalohet trafiku në Ranë, lexoni detajet

  Më datën 16.08.2019 (e premte) nga ora 19:00 ndalet trafiku në Ranë. Për shkak të përgatitjeve rreth organizimit të Panairit të Produkteve Vendore “ FAIR FEST ULQIN 2019”, Rana do të jenë të mbyllur për trafik nga ora 19:00, mësohet nga Komuna e Ulqinit, trasnmeton Ulqini Online. I lusim qytetarët dhe turistët për mirëkuptim!


 • Komuna e Ulqinit do të sigurojë 235 komplete për fillestarët

  Komuna e Ulqinit edhe këtë vit për 80 filloristë që ndjekin mësimin në gjuhën zyrtare dhe 155  që do të vijojnë mësimin në gjuhën shqipe do të sigurojë kompletet e librave, mësohet nga Kabineti i kryetarit të Komunës së Ulqinit, transmeton Ulqini Online. Tenderi për sigurimin e librave është bërë me kohë në bazë të […]