Articles Posted in the " Kronikë " Category

 • Në rrugën e Muriqanit tre persona grabisin autoveturen

  Mbrëmje e së hënës, me datë 16.12.2014, rreth orës 03:00 të mengjesit pranë Sallës Operative të Komisariatit të Policisë Shkodër ka mbërritur informacion, se pranë aksit rrugor Muriqan – Shkodër, pranë vendit të quajtur ”Shtëpia e Malësorit”, tre persona të pa identifikuar me një automjet tip Golg, ngjyrë blu e errët (të dhëna të tjera […]


 • Ura e Kruçit, më e gjatë në bregdetin e Malit të Zi (foto)

  Një fotografi interesante ka postuar Baro Vukoviq ku shihet pamja në tërësi e urës së Kruçit, urë e cila lidhë qytetet e Ulqinit dhe Tivarit. Ura e Kruçit është edhe ura më e gjatë në bregdetin e Malit të Zi. Naim Flamuri tregon se kjo urë është lëshuar në përdorim në vitin 1972 dhe se […] • Xhamia e Ali Pashës dhe krimi i pushtetit të kohës

  Shkruan: Ismet Karamanaga Xhamia e Pashës është unike sepse eshtë e vetmja xhami në Ulqin e cila ka pasur Hamamin e vet. Pranë Hamamit gjithashtu është rinovuar dhe zbuluar edhe “abdesthanëja” e vjetër, të cilën e kanë mbyllur “arkitektët” modernë. Me hidhërim dhe revoltë të madhe, dua të përmendi edhe kroin e xhamisë, kroin më […]


 • Studentët nga Ulqini festojnë 28 Nëntorin në Ankara (video)

  Festa e 28 Nëntorit është festuar në mënyrë madhështore edhe në Ankara të Turqisë. Studenti ynë Jetlir Kovaçi i cili është një ndër disa studenta që studiojnë atje na ka dërguar një video shumë interesante. Me kënaqësi e ndajmë këtë video me lexuesit dhe shiquesit tanë.    


 • Përsëri provokim – Flamuri shqiptar në Tuz shkakton ”Skandal dhe provokim”

  ”NË GJIMNAZIN NË TUZ FLAMURI SHQIPTAR – SKANDAL DHE PROVOKIM”, kështu e mbush kryefaqen tabloidi  Informer rreth festimeve të nxënësve shqiptar të shkollës së Tuzit duke vazhduar me ”Shkolla nuk punoi për shkak të festës së një shtetit tjetër”. Ky tabloid ditë më parë  kërkoi ndjesë për titullin kryesor në gazetën e 16 tetorit, ku […]


 • Pamje te bukura nga Katërkolla, festë në Plavë (foto, video)

  Pame të bukura vine nga Katërkolla ku nxënës të shkollës fillore me flamuj kombetar festojnë në mënyrë modeste festen e Ditës së Flamurit.   Ndërsa në Plavë për nder të kësaj feste, nën organizimin e KNSh-së në Pallatin e Kulturës u shfaq program festiv në bashkëpunim me Shoqatën “Alpet Shqiptare” dhe SHKA “Maja e Karajfilit”. […]


 • Promovohet doracaku në gjuhën shqipe “ Jeta e shëndetshme e diabetikëve”

  Shoqata e diabetikëve “ Rrethi i klatër” promovoi sot në Ulqin doracakun në gjuhën shqipe “ Jeta e shëndetshme e diabetikëve” dhe shpërndau falas doanacionin me vlerë nga ulqinaku Rifat Stankoviq, i cili jeton në Gjermani. Endokrinologeja nga Tivari Valentina Kaliniq në fjalën e saj përshëndetëse tha se tani e tutje diabetikët shqiptar jo vetëm […] • Ulqin: Për 5€ i’a thyejnë dritaren e automjetit (foto)

  Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur sot në parkingun e plazhit Miami Beach në qytetin e Ulqinit kur një automjeti i është thyer dritarja. Cak i hajduteve kanë qenë 5 euro brenda ne automjet. “Kujdes njerez se per 5€ ne dukje,shkon cope e grim xhami makines”, kështu shkruan qytetarja M.K. pas ndodhjes së pazakontë. Qytetarja […]