Articles Posted in the " Kronikë " Category

 • Erozion në grykëderdhjen e Bunës (video)

  Në grykëderdhjen e Lumit Buna, si në anën e Malit të Zi, ashtu edhe në atë të Shqipërisë vërehen disa dukuri natyrore që po shkatërrojnë vijën bregdetare duke krijuar edhe disa ishuj të vegjël. Gjeografët nga Shkodra dhe Ulqini theksojnë se duhet marrë masa për parandalimin e kësaj dukurie dhe, pak a shumë ,të ruhet […]


 • KOMUNA E ULQINIT PËRKRAH NISMËN PËR NGRITJEN E NJË STREHIMOREJE PËR QENTË ENDACAK

  Kryetari i Komunës së Ulqinit  Fatmir Gjeka  dhe bashkëpunëtorët etij  pritën në një takim  pune përfaqësuesit e  OJQ ,,Arka Montenegro,, të cilët  merren me  ofrimin e  ndihmës  dhe  mbrojtjen e  kafshëve në nivel të Malit të Zi .  Fillimisht Kryetari  Gjeka foli  për aktivitetet  që janë ndërmarrë , por dhe  për gadishmërinë e bashkëpunimit  në […]


 • Vijesti jep alarmin: Streptokoket fekale në ujë të pijshëm

  Në rezultatet e analizës mikrobiologjike nga Tivari shkruan se në 100ml ujë janë gjetur streptokoka të prejardhjes fekale  dhe baktere koliforme në sasi të përgjithshme prej 9,2. Uji nga sistemi qendror i ujësjellësit të Ulqinit nuk është për pirje, kështu tregojnë rezultatet e analizave të bëra nga shërbimi higjienik-epidemiologjik të Shtëpisë së shëndetit në Tivar […]


 • Tërmet i fuqishëm në Dibër, lëkundjet ndjehen edhe në Ulqin

  Lëkundje të forta tërmeti janë ndjerë gjatë orëve të para të së shtunës në Dibër, Kukës, Lezhë, Tiranë por edhe në Ulqin. Sipas Agjencisë Europiane të Sizmologjisë tërmeti është regjistrua në 02:56 minuta, me magnitudë 4.6 ballë dhe thellësi 9 kilometra. Epiqendra e tërmeti ishte 33 kilometra në veriperëndim të Dibrës, pranë Kurbneshit, raporton TCh. […]


 • Shtetasi rus i dyshuar për 40 vrasje arrestohet në Mal të Zi

  Një shtetas rus i akuzuar për 40 vrasje është arrestuar në Mal të Zi. Ai quhet Ivan Bagayev, i njohur si Tolik. Në Mal të Zi ai qëndronte me anë të një pasaporte ukrainase. Siç shkruan lapsi.al, Tolik dyshohet gjithashtu se ka furnizuar me armë një prej grupeve kriminale më gjaksorë në Rusi, të drejtuar […]