Articles Posted in the " Kronikë " Category

 • SHUHET NJË FIGURË E RESPEKTUAR E GJERMANISË

  Nga Frank Shkreli “Të gjithë ne, fajtorë ose jo, të rinjë apo të vjetër, duhet ta pranojmë të kaluarën. Të gjithëve na prekin pasojat e sajë, që na kanë goditur. Të gjithë ata që mbyllin sytë para së kaluarës, janë të verbër në të tashmen”.   Ish-Presidenti i Gjermanisë, Richard von Weizsäcker. Zyra e presidentit të […] • Gezim Salaj shpallet shpallet QYTETAR NDERI i Komunës Bërdicë (foto)

  Një ngjarje të veçantë ka përjetuar gjatë këtyre ditëve këngëtari i muzikës popullore ulqinake dhe shkodrane Gezim Salaj. Komuna e Bërdicës në Shqipëri ka vendosur që ti jap titullin QYTETAR NDERI i komunës për kontribut të shquar në prezantimin dhe ngritjen në një stad më të ri të këngës popullore dhe në veçanti asaj shkodrane. […]


 • Banja e Pejës vend ideal për shërim dhe pushim

  Shkruan: Gjekë Gjonaj Banja e Pejës, e njohur si “ Ilixha” është një qendër mjekësore- rehabilituese  tashmë  në zë  në të cilën kurohen  sëmundjet e reumatizmit,  sëmundjet neurologjike, traumatologjike, kardiovaskulare, dermatologjike, gjinekologjike dhe të ngashme.  Ajo dihet në mbarë opinionin jo vetëm në Kosovë por edhe më gjerë se është shumë e njohur për cilësit […]


 • Në Shqipëri pa ”ndërkombëtaren”

  Shqipëria e Mali i Zi njohin patentat Shqipëria dhe Mali i Zi kanë vendosur që të njohin patentat e shteteve respektive. Vendimi është marrë gjatë ditës së sotme gjatë mbledhjes së qeverisë shqiptare, shkruan Mapo. “Me propozimin e ministrit të Punëve të Jashtme, Këshilli i Ministrave vendosi: Miratimin e marrëveshjes, ndërmjet Këshillit të Ministrave të […]


 • Komuna e Ulqinit shpall konkurs për përpunimin e zgjidhjes arkitektonike – urbanistike në Ranë

  KONKURS I PËRGJITHSHËM PUBLIK ,ANONIM I SHKALLËS SË PARË PËR PËRPUNIMIN E ZGJIDHJES ARKITEKTONIKO-URBANISTIKE NË PU,,RANË,,NË ULQIN 21. Janar 2015. Komuna e Ulqinit shpall  konkurs  të përgjithshëm  publik  anonim  të shkallës së pare për  përpunimin  e zgjidhjeve  arkitektoniko-urbanistike  të PU,,Rana,,në Ulqin  në parcelat urbanistike: PU1, PU2, PU3, PU4, PU5, PU16, PU17, PU22, PU23, PU24, PU25, […]


 • Hapet edhe një pikë karburanti në Ulqin (foto)

  Sot në qytetin e Ulqinit u hap edhe një pikë karburanti. Pika karburantit gjendet në Bulevarin Teuta. Kjo pikë karburanti do të funksionojë në kuadër të kompanisë Castellana me seli në Tuz. Më poshtë mund të shikoni pamjet e pikës së sapohapur.      


 • Mali i Zi refuzon miliarda dollarë për bazën ruse

  Senatori amerikan Christopher Marphy (në foto) ka deklaruar se Rusia i ofron Malit të Zi miliarda dollarë për bazën ushtarake, e Mali i Zi e refuzon ofertën për shkak të anëtarësimit në NATO dhe në BE. “Mali i Zi refuzon investimin e Rusisë me vlerë shumë miliarda dollarë… Merr vendim që është shumë i vështirë […]


 • Dhurojnë laptop

  Lidhja sindikale e Ulqinit ka dhënë donacion një latop Qendres ditore për fëmijët dhe të rinjtë me pengesa dhe vështirësi në zhvillim ‘’Sirena’’ në qytetin tonë. Kryetari i LS të Ulqinit Valdimir Filipoviq i’ka dorëzuar drejtorit të qendres Bilal Alaj i cili e falënderoi për donacionin duke shtuar se do të përdoret në shërbim të […]


 • Top Channel: Ja sesi malazezët deformojnë historinë shqiptare

  Fati aktual i shqiptarëve të Malit të Zi është i lidhur me shkelje të shumta të të drejtave të tyre. Të çarë e përçarë në forca të shumta politike, të rrudhur në lirinë ekonomike e zhvillimore në zonat ku jetojnë, në pamundësi për të qenë vërtetë të lirë, në një tokë ku nuk janë të […]