Articles Posted in the " Politikë " Category

 • Sulmojnë Fatmir Gjekën

  Shpallja e Hashim Thaçit dhe Edi Ramës si qytetarë nderi të Komunës së Ulqinit , nëse në të vertet ndodh ashtu siç kanë paralajmëruar mediat malazeze, duket se nuk do të pritet mirë nga një pjesë e politikës malazeze. E para që ka reaguar është partia më e re opozitare e dalur nga korpusi i […]


 • Kryetari Gjeka vendos: Rama e Thaçi qytetarë nderi të Ulqinit

  Ditën e shtune komuna e Ulqinit feston ditën e saj. Në kuadër të aktiviteteve të shumta për nder të kësaj feste njëri është ai që ka tërhjekur vëmendjen e opinionit. Mediat malazeze raportojnë se kryetari i komunës së Ulqinit për nder të Ditës së komunës ka vendosur që dy figura mëdha të politikës aktuale mbarëshqiptare, […]


 • Kriporja është bërë problem Europian

  Deputeti i pavarur Dritan Abazoviq ka thënë në Kuvend se qasja e papërgjegjshme e pushtetit malazez ndaj Kripores në Ulqin dhe ndaj tërë kësaj zone mund të bllokojë negociatat integruese të Malit të Zi me Bashkimin evropian. Siç transmeton rtcg, ai pyeti ministrin e punëve të jashtme Igor Llukshiq se a është i njoftuar me […]


 • SHQETËSIMET E KONGRESIT AMERIKAN MBI LIRINË E MEDIAS NË TURQI

  Nga Frank Shkreli Zyra e Senatorit demokrat të shtetit të New Yorkut, Charles E. Schumer njoftoi javën që kaloi se ai dhe mbi 70-senatorë të Shteteve të Bashkuara — republikanë dhe demokratë — i dërguan një letër Sekretarit Amerikan të Shtetit John Kerry që të interesohet mbi atë që ligjvënsit amerikanë thonë se është një […]
 • Nishani: Mali i Zi mik i madh i Shqipërisë

  Për shqiptarët, Mali i Zi nuk është vetëm vend fqinjë, por edhe vend mik, në të cilin Tirana ndan qëllime dhe vlera të përbashkëta, ka theksuar sot në Cetinë presidenti i Shqipërisë,Bujar Nishani. Nishani sot në fillim të vizitës zyrtare në Mal të Zi është takuar me presidentin malazezë Filip Vujanoviq. Dy presidentët kanë theksuar […]


 • Maloku: Takimi i Kosoves dhe Shqiperise te mos mbetet vetem per fotografi

  Analisti nga Kosova, Albinot Maloku, vlereson se mbledhja e perbashket, e cila do te mbahet ne Tirane me 23 mars, ne mes te Kosoves dhe Shqiperise nuk duhet te mbetet vetem per fotografi, por marreveshjet e planifikuara per tu nenshkruar te fillojne se zbatuari menjehere. “Nevojat jetesore te qytetareve te vendeve tona e qe mund […]