Articles Posted in the " Politikë " Category

 • UDSH: 28 Nëntori, dita më e rëndësishme në historinë moderne të kombit tonë

  Unioni Demokratik i Shqiptarëve iu uron festën e madhe gjithëkombëtare ,,Ditën e Flamurit” të gjithë shqiptareve kudo që janë. Në këtë ditë feste të 28 Nëntorit, ditës më të rëndësishme në historinë moderne të kombit tonë UDSH shpreh urimet më të mira të gjithë shqiptarëve, me dëshirën dhe urimin më të sinqertë që kjo ditë […]


 • DN: Partia Demokratike shpenzoi para pa mbulesë?

  Partia Demokratike ka shpenzuar nga llogaria e partisë 23.000 € për të cilën nuk kishte dokumentacionin përkatës, ka vlerësuar Instituti i kontrollit shtetëor. Me këtë rastdo të merret edhe Prokuroria e Lartë të Shtetit. Sipas të përditshmes DN, mësohet se Institucioni i Kontrollit Shtetëror ka dhënë një opinion negativ në Raportin vjetor financiar të Partisë […]


 • Dita e Pavarësisë: Gjeka telegram urimi Nishanit, Ramës dhe Metës

  Me rastin e  28 nëntorit, Ditës së Pavarësisë së Shqipërisë, kryetari i Partsë Demokratike, z. Fatmir Gjeka u ka dërguar telegram urimi: Presidentit, Bujar Nishani, Kryeministrit Edi Rama dhe Kryetarit të Parlamentit të Republikës së Shqipërisë, Ilir Meta. Në telegram urimin e z. Gjeka thuhet: Partia Demokratike Kryetari Fatmir Gjeka Ulqin Krytarit të Parlamentit të […] • Mali i Zi i kërkon Shqipërisë përcaktimin e kufijve shtetërorë

  Kërkesa i është bërë zyrtarisht qeverisë shqiptare. Rama ka ngritur një grup pune, që drejtohet nga sekretari i përgjithshëm i MPJ. Në janar dalin rezultatet e studimit të situatës Burime nga Ministria e Jashtme e Shqipërisë kanë bërë të ditur se qeveria e Podgoricës iu ka paraqitur në mënyrë zyrtare autoriteteve shqiptare kërkesën për të […] • Cungu uron arritjen e koalicionit PDK-LDK në Kosovë

  Përshendesim koalicionin e dy partive më të mëdha PDK-LDK dhe arritjen e marrëveshtjes për qeverisjen e vendit. Shqiptaret e Malit te Zi e kanë përcjellë me vemendje gjendjen politike në Kosovë dhe arritjen e marrëveshtjes së mirëpritur në interesin më të mirë të Kosovës, thuhet në kumtesën për opinion të Forcës të nënshkruar nga kryetari […]


 • Nimanbegu, një pozitë më pak – Popoviq shef i klubit të deputeteve

  Andrija Popoviq do të kryesojnë gjatë tetë muajve të ardhshëm me klubin e deputetëve të partive shqiptare Forca – Alternativa shqiptare, Iniciativa qytetare kroate dhe Partisë liberale. “Pas zgjedhjeve parlamentare të vitit 2012, anëtari i Partisë Liberale Andrija Popoviq ka formuar klubin e deputeteve me  deputetet e partive të pakicave në Parlament e Malit të […]


 • Ankthi i Medojeviqit nga fjalët e Bardhit

  Lideri i Lëvizjes për Ndryshim dhe anëtar i kryesisë së Frontit demokratik Nebojsha Medojeviq ka vlerësuar se çështja shqiptare në Mal të Zi është e hapur. Medojeviq në llogarinë e tij Twitter shkruante se për këtë thirret në udhëheqësin e Lidhjes Demokratike në Mal të Zi Mehmet Bardhin. “Çështja shqiptare në Mal të Zi është […]


 • Tivar: Partitë shqiptare kërkojnë përdorimin e gjuhës shqipe në administratë

  Koalicioni Shqiptar (LD ne MZ,Forca,PD) përmes përfaqsuesit të vet ne Kuvendin e Komunës së Tivarit z.Ismail Doda ka dorëzuar kërkesen për përdorim zyrtar te gjuhës shqipe në administraten e kësaj komune. Kjo kerkes bazohet në te drejten e perdorimit të gjuhës amtare nga banorët shqiptar që jetojnë në këtë komunë,e drejtë kjo që e lejonte […]