Articles Posted in the " Politikë " Category


 • ”Tuzi, shembulli që duhet ndjekur”

  Lëvizja VETËVENDOSJE! uron subjektet politike shqiptare të bashkuara rreth koalicionit të përbashkët dhe të gjithë shqiptarët kudo që janë, për fitoren e rëndësishme të ditës së djeshme në Tuz. Në shpresojmë që vetëqeverisja në komunën e Tuzit do të përmirësojë jetën dhe mirëqenien e të gjithë qytetarëve të Tuzit, duke bërë që shqiptarët të rrisin […]


 • Tuz: Të gjithë presin koalicion me Forumin Shqiptar

  Në Komunën e Tuzit të dielen u mbajtën zgjedhjet e para lokale pas fitimit të komunës së plotë vitin e kaluar. Pas daljes së rezultateve të para preliminare rezulton se subjektet politike shqiptare të bashkuara në ”Forumi Shqiptar” të kenë marrë numrin më të madh të votave dhe më këtë edhe numrin më të madh […]


 • Dalin rezultatet e para, shqiptarët fitojnë mbi 50% të votava

  Këto janë rezultatet preliminare: DPS 2476 votaSNP 81 votaDemokratët 236 votaSD 356 votaForumi Shqiptar 3783 votaBoshnjakët 951 vota Sipas ketyre rezultateve të siguruara nga malesia.org, subjektet shqiptare kanë mbi 50% të votave të përgjithshme. Tuz: ”Forumi shqiptar” bindshëm në epërsi Koalicioni i subjekteve politike shqiptare ”Forumi shqiptar” deri tani udhëheq bindshëm pas numërimit të mbi 60% […] • Mark Gjonaj ditën e votimeve do të jetë në Tuz

  Anëtari i Këshillit Bashkiak në qytetin e Nju Jorkut, z. Mark Gjonaj, me origjinë nga qyteti i Ulqinit ditën e diele që përkon me diten e zgjedhjeve lokale të 3 marsit do të jet në Tuz. Z. Gjonaj i cili i prin një delegacioni me aktivistë të diaporës sonë, do të jenë në Tuz deri […]


 • Plisat e Prishtinës mesazh madhështor për shqiptarët e Tuzit

  Në Rahovec të Kosovës po mbahen finalet e Kupës së Kosovës në basketboll për meshkuj. Dita e parë e kësaj ngjarje të rëndësishme sportive u karakterizua me një mesazh simpatik të grupit të sportdashësve ”Plisat” nga Prishtina për shqiptarët e Tuzit, shkruan Ulqini Online. ”Malësia jeton, vepron, frymon dhe voton vetëm shqip”, kjo ishte pankarta […] • Kryetari i KKSh-së Faik Nika viziton Luginën e Preshevës

  Të premten, më datë 15.02.2019,  kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi z. Faik Nika, nënkryetari z. Iber Hoti dhe anëtari i Këshillit z. Tahir Tahiri, zhvilluan takim pune me kryetarin e Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Serbi z. Ragmi Mustafën dhe bashkëpunëtorët e tij. Takimi u mbajt në Luginë të Preshevës, […]


 • Ministri Purishiq viziton Komunën e Ulqinit

  Në Ulqin qëndroi për vizitë pune Ministri i punës dhe përkujdesjes sociale Kemal Purishiq me bashkëpunëtorë. Në takimin me kryetarin e komunës Loro Nrekiqi u bë fjalë për problemet sociale, mundësinë e bashkëpunimit intensiv ndërmjet administratës lokale dhe Ministrisë në fjalë me qëllim të arritjes së rezultateve sa më të mira për qytetarët të cilët […]