Articles Posted in the " Politikë " Category


 • Lobi euroatlantik shqiptar i interesuar për investime në Ulqin

  Në Ulqin qëndroi për vizitë pune Kryetari i Lobit Euroatlantik Shqiptar Z. Shukri Ymeri. Ai u prit nga Kryetari i Komunës Loro Nrekiq dhe nënkryetarja Hadixhe Gjoni. Lobi Euroatlantik Shqiptar u tha se është organizatë joqeveritare e cila ka për qëllim të bashkojë mbarë mërgatën shqiptare anekënd botës, mësohet nga Komuna e Ulqinit, transmeton Ulqini […]


 • Koodinatori i Agjencisë turke Tika vizitoi Ulqinin

  Kryetari I Ulqinit Loro Nrekiq me bashkëpunëtorë priti Koordinatorin e Agjencisë turke për zhvillim Tika Enver Resulogullari dhe Kryeimamin e Bashkësisë Islame në Ulqin Ali Efendi Bardhi .Në takim u fol për pengesat që po përcjellin realizimin e projektit të hamamit dhe xhamisë së Namazgjahit. Kryetari Nrekiq, kërkoi nga bashkëpunëtorët të angazhohen që në një […]


 • Mbledhja e Kuvendit të Ulqinit më 29 maj

  Kryetari i Kuvendit të Komunës së Ulqinit dr. Ilir Çapuni ka thirrur sot mbledhjen e dytë të seancës së parë të rregullt , më 29 maj. Në rend dite ka planifikuar 29 pika, të cilat kanë të bëjnë me rregullimin e komunikacionit, me administrimin e hapësirave publike për parkimin e automjeteve SHPK-së „ Parking servis“, […]


 • Gjermania fuqishëm mbështet mbrojtjen e Kripores

  Abazoviq në Bundestag Kryetari i URA-së, Dritan Abazoviq, bisedoi dje në Bundestag me kolegun e tij Manuel Sarrazin nga grupi parlamentar i të gjelbërve të Gjermanisë. Përveç çështjeve që kanë të bëjnë me integrimin, sundimin e ligjit dhe sistemin politik, vëmendje e veçantë iu kushtua çështjes së Kripores, saktësisht mbrojtjes së saj dhe rikthimit në […]


 • Forca i bashkëngjitet protestës kundër devastimit të Pyllit të pishave

  Sot para Komunës së Ulqinit një grup i qytetarëve protestuan kundër devastimit të lokaliteteve më me vlerë siç janë Pylli i pishave dhe Ullishta. Forca e Re Demokratike  i bashkëngjitet protestës dhe gjithashtu përkrahë si gjithmonë si ka përkrahë, iniciativat e ngjajshme të cilat synojnë mbrojtjen e hapësirës dhe mbrojtjen e mjedisit, thuhet në një […]
 • MEHMETI URON ME RASTIN E PASHKËVE ORTODOKSE

  Kryetari Lidhjes Demokratike në Mal të Zi Saubih Mehmeti ka uruar mijëra besimtarë ortodoks shqiptarë dhe nga mbarë bota që kremtojnë festën e PASHKËVE. Urimin e plotë të z. Mehmeti mund ta lexoni më poshtë. URIM ME RASTIN E PASHKËVE ORTODOKSE Në këtë ditë të veçantë, me mijëra besimtarë ortodoks shqiptarë dhe nga mbarë bota, […]


 • URA: Kush dhe çfarë bënë për çeshtjen e K1?

  Lëvizja qytetare URA ka dalur me një kumtesë për opinion për rastin K1. Kumtesën mund ta lexoni të plotë më poshtë. Kur njeriu mendon që kemi prekur fundin si komunitet në betejën lidhur me interesat e komunës së Ulqinit, qeverisja lokale na demanton. Faktikisht, tregojnë se si mund ta plaçkisin qytetin në mënyrë monetare dhe […]