Articles Posted in the " Aktualitet " Category


 • KËSHILLA PËR DITËT E VAPTA, GRUPET E RREZIKUARA, PASOJAT

  Dr Argëzon Sulejmani Meqenëse për ditët ne vijim janë parashikuar temperatura ajrore të jashtëzakonshme(të larta), mënyra e përballimit të tyre, poashtu kërkon një stil jetese jo të zakonshëm. Ja disa këshilla: -Evitoni daljet në diell në pikun e vapës(prej orës 11-16h), veçanarisht e vlefshme për fëmijet e vegjël, të sëmurët kronik(kardiak-me zemër, hipertenziv-me shtypje gjaku […]


 • Gezuar Bajramin – Urojnë Komuna e Ulqinit, KKSH, UDSH dhe PD

  Me fat Bajrami. Me rastin e festës se Fitër Bajramit në postën tonë elektronike kanë arritur edhe urime nga subjektet e ndryshme politike, të cilat mund ti lexoni më poshtë. Urime për këtë festë i bashkangjitet edhe Ulqini Online. Gezuar. Urimi i kryetarit të komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka Kryetari Gjeka Uron besimtaret  e besimit […]


 • Shkreli: GRABITQARËT ANTI-SHQIPTARË PËRSËRI U TURREN TROJEVE ARBËRORE

  Nga Frank Shkreli Nga lindja në perëndim dhe nga veriu në jug, duket se hienat shekullore anti-shqiptare vazhdojnë me lakmi tua mësyjnë trojeve shqiptare, me qëllim për t’i çkombëtarizuar ato. Për pasqyrim të kësaj situate, dy raste të ditëve të fundit kanë tërhequr vëmendjen e medias në trojet shqiptare.  Njëra ka të bëjë me vizitën […]


 • Ja sa paguajnë qiramarrësit e plazheve në Ulqin

  Ndërmarrja publike ”Të mirat detare” e cila menaxhon bregun e detit në Mal të Zi një pjesë të madhe të buxhetit të saj e mbush pikërisht nga komuna e Ulqinit. Nga qiradhënia e çdo meter katror të tokës afër detit ato arrijnë të vjelin shuma të mëdha të hollash. Më interesante në të gjithë këtë […]


 • Familjet shkodrane nga Podgorica, Ulqini, Kraja, …

  Familjet shkodrane me prejardhje te huej Nga Paul Tedeschini “Mesuesi i popullit” Hamdi Bushati (1896-1983) shqiptar puro, qe rrjedh nga nji nder familjet e nderueme dhe ma te njohtuna shkodrane, ka ba me shume perkushtim, kambengulje dhe me ndershmenì shkencore e pune te palodhun, tue konzultue mijra dokumenta dhe libra si dhe tue mbledhe te […] • Viti 1950: A ju kujtohet rruga e vjetër Ulqin – Tivar (foto)

  ”Na ishte njëherë në Ulqin” është një grup shumë simaptik në internet i cili ka publikuar dhe vazhdon të publikojë pamje të paharruaar në  memorien e shumë qytetarëve të Ulqinit, sidomos atyre më të moshuarve. Në një pamje që daton nga viti 1950 shihet rruga e vjetër e paasfaltuar nga qyteti i Ulqinit për në […]


 • Radio Ulqini (s)kremton 28 vjetorin e themelimit !

  Shkruan: Esat Mehmeti, gazetar në Radio Ulqin Radio Ulqini, para 28 vitesh ishte radio e vetme lokale në këtë mjedis, ku informimi bëhej edhe në gjuhën shqipe. Gjatë gjithë kësaj kohe, kanë ndryshuar shumë gjëra, kështu që, ne sot, në një farë mënyre mund të krenohemi me të që është arritur. Një falenderim të veçantë […]