Articles Posted in the " Aktualitet " Category
 • Kryetari Gjeka vendos: Rama e Thaçi qytetarë nderi të Ulqinit

  Ditën e shtune komuna e Ulqinit feston ditën e saj. Në kuadër të aktiviteteve të shumta për nder të kësaj feste njëri është ai që ka tërhjekur vëmendjen e opinionit. Mediat malazeze raportojnë se kryetari i komunës së Ulqinit për nder të Ditës së komunës ka vendosur që dy figura mëdha të politikës aktuale mbarëshqiptare, […]


 • U shënua 70-vjetori i Masakres se Tivarit nga KKSH

  Nga Dr.Nail Draga 70-vjetori i Masakrës  së Tivarit(1945-2015) Të ndëruar të  pranishëm, Jemi mbledhur sot këtu  për të përkujtuar një ngjarje tragjike e cila njihet me emrin Masakra e Tivarit, e cila ka ndodhur para 70-të viteve,  pikërisht me 1 prill të vitit 1945. Ishte kjo tragjedia e shqiptarëve nga Kosova, e cila ishte planifikuar […] • Kriza ekonomike në Kosovë mund të ndikojë në sezonin turistik të këtij viti

  Mysafirët nga Kosova për vite me radhë përbëjnë numrin kryesor të turisteve në Ulqin. Edhe përkundër ofertës sonë aspak konkurente në krahasim me vendet e njohur turistike, shqiptarët nga Kosova nuk e kanë braktisur Ulqinin. Por ”braktisja” nëse ndodh mund të vërehet këtë vit dhe për këtë shkaku kryesor mund të jetë kriza ekonomike. Kriza […]
 • Kriporja është bërë problem Europian

  Deputeti i pavarur Dritan Abazoviq ka thënë në Kuvend se qasja e papërgjegjshme e pushtetit malazez ndaj Kripores në Ulqin dhe ndaj tërë kësaj zone mund të bllokojë negociatat integruese të Malit të Zi me Bashkimin evropian. Siç transmeton rtcg, ai pyeti ministrin e punëve të jashtme Igor Llukshiq se a është i njoftuar me […]