Articles Posted in the " Aktualitet " Category


 • Arabët planifikojnë ndërtimin e aeroportit dhe dhjetë hoteleve në Ulqin

  Drejtori ekzekutiv Rivierës së Ulqinit Radomir Mikan Zec ka thënë se kompania Royal Grupa nga Emiratet e Bashkuara Arabe planifikon të ndërtojë aeroportin në Ulqini kurse në Adë të Bunës dhjetë hotele me pesë ose më shumë yje. Investitorët arabë të cilët javën e kaluar kanë vizituar ishullin e Adës, sipas Zecit, do të sigurojë […]


 • Kryengritja e Malësisë, ngjarje madhore por gati u harrua (video)

  Kryengritja e Malësisë dhe ngritja e flamurit në Bratilë të Hotit në vitin 1911 tek shqiptarët në Mal të Zi përkujtohet me lavdi dhe me nderime të veçanta. Edhe pse Kryengritja e Malësisë ishte një ngjarje madhore historike ajo mbeti në heshtje dhe gati u harrua si pasojë e situatës jo të favorshme shoqërore dhe […]
 • Ja ç’zakon kishin ulqinakët kur nisnin dhe pritnin detaret

  Nga Kapiten Selim Allajbeu/ ish komandant i Bazës Detare Shëngjin/ Pa pretenduar për ato cka do të them më poshtë rreth 3 vëllimeve të “Antologjisë së Detarisë Shqiptare”, duke mos e konsideruar veten kompetent në këtë drejtim, le ta quaj dicka dashamirëse dhe në formën e një promovimi shoqëror. “Antologjia e Detarisë Shqiptare” është një […] • Marin Mema çmend mediet maqedonase: ”Gazetari i Çmendur” (Video+Foto)

  Opinioni publik maqedonas, i cili prej kohësh tashmë është nën tutelën e qeverisë, ka shpërthyer si bombë pas publikimit të emisionit titull ” Të (mosj) jesh Shqiptar” , brenda formatit të emisionit ”Exclusive”, i përgatitur dhe realizuar nga gazertari i mirënjohur , Marin Mema dhe i cili u transmetua në ekranint e Top-channel , të […]