Articles Posted in the " Aktualitet " Category

 • Athanas Gegaj , dizertacioni për Skënderbeun

  Nga MOIKOM ZEQO Në shekullin e XX shquhet një nga historianët më serioz të Skënderbeologjisë, Athanas Gegaj. Ai studioi në Francë dhe u doktorua në Universitetin e Lovenit në Dizhon. Doktoratura e tij flet dhe fokusohet tek Arbëria e shekullit të XV dhe  tek figura e Gjergj Kastriot Skënderbeut. Është një vepër disiplinore ku janë […]


 • MOS E KEQKUPTO DEMOKRACIONË, Z. MILLOSEVIQ

   Me rastin e 20-vjetorit të sulmit të Nato-s kundër Serbisë Nga Frank Shkreli 24 Marsi i këtij viti shënon 20-vjetorin e fillimit të sulmit ajror të Aleancës së Atlantikut Verior, NATO-s kundër objektivave ushtarake të Serbisë. Ishte angazhimi i parë ç’prej themelimit të Aleancës më të fortë ushtarake që ka njohur ndonjëherë historia, me qëllim […]


 • Ndërtim betoni në shetitoren më të bukur të Ulqinit (foto)

  Në shetitoren më të bukur të qytetit të Ulqinit, shetitorja nga ish hoteli Galeb deri tek hoteli Albatros, ka filluar një ndërtim me beton. Shumë qytetarë kanë postuar pamje të këtij ndërtimi nga kjo pjesë e bukur e qytetit dhe deri tani e paprekur nga ndërtime me beton. Qytetarja Eleonora Shata nëpërmes një shkrimi të […]


 • Futboll: Përsëri Divanoviq, përsëri fitore për Otrantin

  Futbollistët e Otrant Olimpikut arritën një fitore me rezultatin minimal 1:0 por me mjaft vlera kundër ekipit Jezero nga Plava. I përhershmi Meti Divanoviq me golin e tij ne pjesen e dytë të takimit i dha ulqinakëve fitoren e radhës. Në lojën e ulqinakëve u dalluan edhe A. Rudaj në mbrojtje dhe Daciq në mesfushë. […] • Kuvendi i Ulqinit ndërpreu punimet

  Kuvendi i Komunës së Ulqinit   ndërpreu  sot punimet e seancës së parë të rregullt. Kjo ndodhi diçka më shumë se dy orë pasi filloi mbledhja,   kur duhej të diskutohej  për propozim vendimin për ndryshimet  dhe plotësimet e vendimit për themelimin e SHPK  Parkin servisit. Kryetari i Kuvendit të Komunës së Ulqinit Ilir Çapuni pikërisht atëherë […]


 • Bledar Kasmi shpallet garuesi më i sukseshëm në Zrenjanin

  Një tjetër vikend i sukseshëm për sportistët e klubit të Taekwondo-së Ulqini Të shtunën me datë 16.03.2019 në Zrenjanin u mbajtë turneu ndërkombëtar në sportin olimpik të Taekwondo-së ZRENJANIN OPEN 2019 ku klubi nga Ulqini arriti të fitojë 11 medalje dhe një trofe. Në këtë aktivitet sportiv u paraqitën 640 garues, 65 klube nga 11 […]


 • Futboll: Otranti fiton në Podgoricë

  Arben Meqikukiqi me mbrojtjet e tij të shkëlqyeshme dhe Mehmet Divanoviq e Fatmir Mollabeqiri me golat e tyre ishin lojatër kyç në fitoren mjaft me vlera të Otrantit kunëdr Kom-it në kësaj të diele në Podgoricë. Në ndeshjen e xhiros së XXII-të të ligës së dytë futbollistike të Malit të Zi, ekipi i qytetit tonë […]


 • MBËSHTETJA E FORTË AMERIKANO-GJERMANE PËR NATO-n PËRBALLË KËRCËNIMIT RUS

  Nga Frank Shkreli Sipas një studimi të kohëve të fundit nga firma amerikane e sondazheve, Gallup, Inc., 52% e amerikanëve e konsiderojnë fuqinë ushtarake të Rusisë si një “kërcënim serioz” ndaj interesave jetike të Shteteve të Bashkuara, ndërkohë që Rusia zë vendin e parë në listën e vendeve që amerikanët i konsiderojnë si “armiq kryesorë” […]


 • KU PO ECËN FONDACIONI PLAVË-GUCI

  Nga Esad Gjonbalaj “Fondacioni Plavë Guci shoqatë e Plave Guciaseve me veprimtari ne SHBA do të mbaj kuvendin zgjedhor me datën 14 Prill 2019” U bënë njëzetepesë vjet që kur shoqata jonë filloi një rrugëtim të gjatë, me krenari e dinjitet, por edhe me zvarritje varësisht nga periudhat dhe ngjarjet e kohës dhe lidreshipi i […]