Articles Posted in the " Aktualitet " Category


 • Aksident komunikacioni në Braticë

  Mbrëmë në rrugën magjistrale Ulqin -Tivar, në Braticë ndodhi një aksident i rëndë komunikacioni ku u përfshinë tri vetura. Siç mësohet nga faqja e shefit të Shërbimit të mbrojtjes dhe shpëtimit të Ulqinit z. Saubih Mehmeti, për fat të mirë katër pasagjerë kanë kaluar me lëndime të lehta trupore dhe janë jasht rrezikut për jetën, dhe […] • ”IM AT”

  Ali Gjeçbritaj IM AT Ima at ka lindur atë mot kur u çua flamuri Jetoi nën ngjyrat e shumë flamujve qe u valvitën në truallin e tij për më së një shekull. Im atë ndrroi jetë atë mot kur flamuri valviti në Kosovën e lirë. Im at lindi me flamuj në shtiza ngritur gjithandej Me […]


 • Së shpejti fushatë publike për paraqitjen e mysafirëve dhe shlyerjen e obligimeve të qytetarëve

  Në iniciativë të  Drejtorisë së tatimeve, Ministrisë  së zhvillimit të qëndrueshëm  dhe përkrahjes së Qeverisë  së Mbretërisë së Bashkuar , në Komunë u organizua  takimi me  përfaqësuesit e strukturave udhëheqëse komunale, Drejtorisë së Tatimeve   dhe Organizatës turistike. Përfaësuesja  e Mbretërisë së bashkuar  Eshli Vinter, dëgjoi  vërejtjet e shumta  që parashtruan të pranishmit përsa i përket […]


 • Shkolla e Vjetër në Katërkollë dhe Ura e Vjetër e Klleznës

  Dy monumente të harruara në Anë të Malit Shkolla e parë e Anës së Malit, që tani quhet nga banorët e këtyre anëve Shkolla e Vjetër, pa dyshim ishte një shkollë e cila ndriti mendjet dhe dinjitetin e popullit të kësaj treve. Një shkollë e cila dallohej nga mënyra e punës. Gani Karamanaga Shkolla e […]


 • HIPOKRITËT POLITIK

  Nga Qani  Osmani Hipokrizia është ves i njeriut të keq që hiqet sikur është i mirë i dashur e i virtytshëm por me qëllimin që t’i gënjejë të tjerët. Personat që kanë fjalë të mira, që mundohen disi të duken të sjellshëm, që në përgjithsi duken si të tillë, që nuk i përgjigjen asnjëher të […]


 • RADIO, FAKTOR I RËNDËSISHËM NË SHOQËRI

   Shkruan : Esat Mehmeti, gazetar në Radio Ulqin 13 shkuri është Dita Botërore e Radios. Kjo datë, ka vite që shënohet në shumë vende të botës. Me këtë rast, kujtoj fuqinë unike të radios sot, funksionin promovues, qasjen në informim dhe lirinë e shprehjes . “Radioja ende mbetet medium që arrin audiencë më të gjerë […]


 • U përuruan tre libra të gazetarit dhe publicistit Gjekë Gjonaj

  Ulqin – Në prani të një numri të madh të publikut, të shtunën mbrëma, në mjediset e Qendrës Tregtare “Cungu” u bë përurimi i librave “Deputetët shqiptarë në Malin e Zi në periudhën e komunizmit 1946-1990”, “Bijtë e shqipes” dhe “Identiteti etnolinguistik dhe kulturor i shqiptarëve” të autorit Gjekë Gjonaj. Të gjithë folësit kanë vlerësuar […]


 • Një kokë për një pëllëmbë tokë

  Nga Azgan HAKLAJ Koalicioni, apo më qartë kuarteti Putin-Erdogan-Rama-Thaçi, një aleancë antiperëdimore e antishqiptare, njëherësh kanë hyrë në dimrin e vetmisë së madhe. Dy të parët, lider autokratë dhe diktatorë kanë zgjuar ëndrrat dhe po përpiqen të jetësojnë ish-perandoritë ruso-otomane, njëherësh duan të ndajnë zonat e influencës në Ballkan përmes satelitëve të tyre Rama-Thaçi.Edhe pak […]