Articles Posted in the " Histori " Category


 • Dr. Millosh Peroviq: Shasi së pari ishte qytezë ilire, e pastaj qytet mesjetar

  Shasi vazhdon të mbetet kryetemë e mediave proserbe dhe në neglizhencë totale nga ata shqiptare pas ngjarjes së të dieles së kaluar. Nëse kësaj neglizhence i shtohet heshtje e pjesës më të madhe të subjekteve politike, atherë situata bëhet alarmante. Faktet historike na tregojnë dhe na çojnë në atë se Shasi së pari ishte qytezë ilire, […]


 • Marrëdhëniet e Shasit me trevat veriore dhe verilindore shqiptare gjatë mesjetës

  Nga Prof. ass. Dr. Muhamet Mala Trevat veriore dhe verilindore të Arbërisë mesjetare, si për nga kuptimi politik ashtu edhe  për nga kuptimi fetar ishin zona kufitare ku prekeshin interesat e katolicizmit dhe ortodoksisë, si dhe vende ku gërshetoheshin interesat arbërore, sllave dhe venedikase, për t’u shtuar më vonë këtyre gërshetimeve edhe  interesin osman, të përcjellur me […]


 • “Shqipëria është motra e vogël e Francës. Na ndihmoni me pendën tuaj !”

  Dervish Hima, drejtorit të prestigjiozes Le Figaro (1912) : “Shqipëria është motra e vogël e Francës. Na ndihmoni me pendën tuaj !”     Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Korrik 2018   Prestigjiozia franceze, “Le Figaro”, ka botuar, të hënën e 2 dhjetorit 1912, në faqen n°2, letrën e atdhetarit të palodhur shqiptar, Dervish Himës, dëguar drejtorit […]

 • Ekskluzive: Ja kur dhe ku u vendos Ymer Prizreni në Ulqin

  Kohë më parë në Ulqin u bë përurimi i librit “Ulqini në dokumentet malazeze (1880-1915)” të autorit Hajrullah Hajdari. Ky libër ka të bëjë me një botim të veçantë me  dokumenta te prezantuara  që  i përkasin përiudhës kohore 1880-1915 dhe vijnë  të përkthyera në shqip nga vet autori. Ndër shumë dokumenta te prezantuarta në libër, njëri […]


 • 24 Mars – 12 Qershor 1999 – 78 ditët e NATO-s, kronologji

  Nga Beqir SINA – New York NEW YORK : Pas 78 ditë bombardimesh, regjimi i Sllobodan Miloseviçit u përkul dhe i pranoi kushtet e Aleancës. Njoftimin, më 10 qershor, në Bruksel, e bëri sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Javier Solana. “Sot, mund të shpall se Milosheviçi ra dakort me pesë kushtet e bashkësisë ndërkombëtare, prandaj, […]