Articles Posted in the " Histori " Category

 • Në Amerikë përkujtohet roli i shqiptarëve në shpëtimin e hebrejve

  Nga Ermira Babamusta Shqipëtarët i pritën hebrejtë si miq dhe jo refugjatë ishte tema e ceremonive të veçanta zhvilluar në Sh.B.A. në përkujtim të shqiptarëve që shpëtuan hebrej. Në shtetin Teksas të Sh.B.A.-së janë zhvilluar dy ceremoni përkujtimore në nderim shqiptarëve që kanë shpëtuar hebrej dhe të viktimave te Holokastuit. Me 16 prill 2016 në […] • KOL BIB MIRAKAJ: VETVRASJA E NJË KOMBI

  Nga Frank Shkreli Kohët e fundit më ra në dorë libri me titull, “Vetvrasja e një Kombi”, me autor Kol Bib Mirakaj, njëri prej protagonistëve kryesorë të ngjarjeve të periudhës kritike për Shqipërinë e viteve të Luftës së Dytë Botërore. Libri i botuar kohët e fundit nga Shtëpia Botuese Fiorentina në Shkoder është një vëllim […]


 • NJË KUJTESË E SHKURTËR PËR TËRMETIN E VITIT 1979 (video)

  Nga Gjekë Gjonaj 36 vjet më parë, më 15 prill të vitit 1979, një tërmet i fuqishëm goditi rajonin e Ulqinit. Referuar të dhënave sezmiologjike të kohës lëkundjet e para u dëgjuan në orën 07:19, e për të vazhduar edhe për disa çaste të tjera. Epiqendra e tërmetit ishte në  Detin Adriatik në mes Ulqinit […]


 • Kryengritja e Malësisë, ngjarje madhore por gati u harrua (video)

  Kryengritja e Malësisë dhe ngritja e flamurit në Bratilë të Hotit në vitin 1911 tek shqiptarët në Mal të Zi përkujtohet me lavdi dhe me nderime të veçanta. Edhe pse Kryengritja e Malësisë ishte një ngjarje madhore historike ajo mbeti në heshtje dhe gati u harrua si pasojë e situatës jo të favorshme shoqërore dhe […]


 • U shënua 70-vjetori i Masakres se Tivarit nga KKSH

  Nga Dr.Nail Draga 70-vjetori i Masakrës  së Tivarit(1945-2015) Të ndëruar të  pranishëm, Jemi mbledhur sot këtu  për të përkujtuar një ngjarje tragjike e cila njihet me emrin Masakra e Tivarit, e cila ka ndodhur para 70-të viteve,  pikërisht me 1 prill të vitit 1945. Ishte kjo tragjedia e shqiptarëve nga Kosova, e cila ishte planifikuar […]


 • PRISHTINA MË 24 MARS 1999 – KODRA E DIELLIT

  Shkruan  Muhamet Mjeku Dita e 24 marsit 1999 (e mërkurë), ishte caktuar si afat i fundit për Serbinë që ta pranonte marrëveshjen e Rambouillet. Kjo, edhe përkundër ultimatumit të Bashkësisë  Ndërkombëtare, s’u përfill nga regjimi i Millosheviqit. Urdhëri i prerë që, nëse nuk do të nënshkruhej dokumenti, do të bombardohej nuk u mor si çështje […]


 • Pas 400 vjetëve gjendet varri i Miguel de Servantesit

  Edhe pse fillimisht kanë ekzistuar shënimet mbi lokacionin e varrit të tij, shënimet janë zhdukur në momentin kur janë zhvarrosur eshtrat e tij. Tani, pas 400 vjetëve gjendet varri i njërit nga njerzit më të njohur të të gjitha kohërave-Miguel de Srvantesit. Forenzikët pohojnë se hulumtuesit spanjol më në fund pas 400 vjetëve e kanë […]


 • 70-vjetori i pushkatimit të Prekë Calit

  LUFTËTAR I PAKOMPROMIS PËR TËRËSINË E TOKAVE SHQIPTARE Nga Gjekë Gjonaj Ditën  e mërkurë , më 25 mars bëhen 70 vjet nga pushkatimi i  legjendës së Kelmendit dhe njërit nga figurat   burrërore në historinë e Shqipërisë Prekë Calit . Ky burrë i spikatur i Malësisë së Madhe dhe luftëtar i pa shkollë, por trim si […]