Articles Posted in the " Portrete " Category

 • Intervistë me shkrimtarin, poetin, përkthyesin e shquar, Iliaz Bobaj

    Intervistojë : Beqir SINA nga Tirana Me shkrimtarin, poetin, përkthyesin e shquar dhe aktivistin e Komunitetit Shqiptar në Greqi z.Iliaz Bobaj, rastësia e solli të takoheshim, në një ditë vere, ku tryeza e pritjes së ngrohtë dhe mjaft miqësore, me “titullin” për “Një kafe” si i themi ne shqiptarët, ishte në Qendrën NACIONAL, në […]


 • Intervistë me vuthjanen Havaja Ahmetaj – Prelvukaj në Guci

      Intervistojë – Beqir SINA     Havaja Ahmetaj – Prelvukaj : ”Mos i harroni trojet e vjetra të cilat i keni trashëguar nga të paret , sepse çdo pëllëmbë e kesaj toke, është e larë me lot e gjak , me vuajtje e skamje vetëm e vetëm mos me ua këthye shpinën dhe […]


 • “BËJË PUBLIKE NDRYSHIMIN E EMRIT DHE MBIEMRIT TIM”

  Shkruan:Esat Aloshi (Guri Muça)   Jam quajtur Esat Aloshi,dua të bëjë publike që me dëshirën time të kahmotëshme që nga ky moment,që shkrimi im të bëhet publik,unë quhem:Guri Muça. Kam lindur me 4 Janar 1953 në lagjen Muçaj të Anës të Malit -Ulqin,shkollën fillore e kreva në vendlindje,të mesmen për gastronomi në Nikshiq,punova disa vite […]


 • KUSH ISHTE MARASH MARKU I TRIESHIT

  Nga Gjekë Gjonlekaj/New York     Në Triesh në mbledhje të ndryshme, në morte dhe në ndëjat e katundit pasdarke, burrat flisnin shumë për të kaluarën e vendit dhe për personalitetet që kishin lënë gjurmë në historinë shumë-shekullore të kësaj treve arbërore.Shumicën e kohës bisedonin për ata që kishin shkuar në amshim. Nuk e dijë […]


 • Qerim Haxhiu figura më emblematike e kolonisë shqiptare në Egjipt

  Qerim Haxhiu lindi në Lushnjë,më 1920 në Lushnje.Pinjoll i familjes Haxhiu,djali i patriotit të shquar lushnjarë Bajram Haxhiu,një nga anëtaret e komisionit nismëtar të thirrjes së Kongresit të Lushnjës dhe i vëllai i legjendës së sportit shqiptar Abdurrahman Roza Haxhiu. Qerim Haxhiu pas kryerjes së Medresesë së Mesme në Tiranë,ku u diplomua më 1.7.1938,i vazhdoi […]


 • GJON UJKA I TRIESHIT-KRISTOFER KOLOMBO I MALËSISË

  (Me rastin e 110 vjetorit të nisjes së tij për Amerikë)   Gjek Gjonlekaj/New York     Të dielën me 13 gusht në Triesh do të përkujtohet Gjon Ujka Gjurashaj. Ky perkujtim bëhet në kuadrin e 110-vjetorit të nisjes së tij për në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe 110-vjetorin e Luftës së Lemajës. Këtë […] • Flet studenti: “Studimet në Turqi, një përvojë e madhe jetësore” (audio)

  Intervistë – Jetlir Kovaçi: Studimet në Turqi, një përvojë e madhe jetësore Jetlir Kovaçi është student nga Mali i Zi, që ka përfunduar studimet për arkitekturë në Universitetin e Stambollit. Ai ishte i pari student nga Ulqini, i cili përmes Ambasadës së Turqisë në Podgoricë ka fituar bursë për të studiuar në Turqi…   Shfletuesi […]


 • Ilir Gjeçbitriqi, muzikant i pasionuar

  Shumë të rinj sot kanë dashuri për muzikën, por pas hapave të parë, të nxitur më tepër nga ëndrrat rinore për të arritur çdo gjë, pak prej tyre vendosin që atë ta vazhdojnë dhe ta zgjedhin si profesion të jetës së tyre. Ndërsa Ilir Gjeçbitriqi është një i ri nga Kraja, me vendbanim në komunën […]


 • Gjergj Gjokaj, figurë e pakontestueshme e arsimit shqip

  Nga Gjekë Gjonaj Plejadës së  mësuesve  pishtarë e veteranë trieshianë  të gjysmës së shekullit të kaluar, të cilët mbi dyzet vite  punuan pa u lodhur dhe me entuziazëm e dashuri në arsimin e gjeneratave të tëra shkollarësh, i përket edhe   mësuesi Gjergj Gjokaj,  siç e thirrnim ne të gjithë pa përjashtim, ish-nxënësit, intelektualët dhe miqtë […]