Articles Posted in the " Opinione " Category

 • Ti zotëri nuk më përfaqëson! !!

  Shkruan Gëzim Ibroçi Derisa dëgjoj politikanët të deklarohen ” unë jam përfaqësues i shqiptarëve, i votuesve, i elektoratit etj..” pyes veten dhe kërkoj pergjigje cili je ti që më përfaqëson mua? !! Ti zotëri që po bën politik që nga fillimi i pluralizmit duke më peshkuar në fushatë me të drejtat që duhet ti kemi […] • SHQIPTARËT NË MAL TË ZI, NUK KANË FLAMUR TJETËR PËRVEÇ ATIJ KUQ E ZI

  Shkruan Xheladin Zeneli Paraqitja me flamurin shqiptar e pjesëtarëve të Shoqatës së Bjeshkatarëve ” Rumia” dhe pjesëtarëve  të shoqatave të tjera, me rastin e ekspeditës se tyre tradicionale në malin e Rumisë, me 7 Qershor 2015,në rend të parë, nxiti reagimin e gazetës “Dan”,e njohur me reagimet e saja denegruese ndaj shqiptarëve. Një akt i […]


 • E pushtuan Malin e Zi apo majën e Rumisë? (foto interesante)

  Shkruan Astrit Gjocaj Të dielën disa shoqata të bjeshkatarëve nga Shqipëria dhe Kosova kanë vizituar dhe pushtuar majën e Rumi-s në Mal të Zi e që policia e Tivarit paska nisur hetimet për bjeshkatarët që kanë pozuar me flamuj shtetëror e kombëtar të tyre në arritjen e suksesit të aktivitetit duke pushtuar këtë maje. Ajo […]


 • Mos t’i harrojmë miqtë që dhanë aq shumë për Kosovën!

  Shkruan: Hafiz Gagica Një ditë, derisa isha duke nxituar në njërën nga rrugët e shumta të Prishtinës, pasi kisha lën takim me z. Fridrich, në njërën nga kafeteritë në qendër të qytetit, befas takovaMehmet Bardhin. Mehmeti ishte i shoqëruar nga Hysen Ramadani, aktivistë i LDK-së në Gjermani. Mehmet Bardhi është emër i njohur, për shqiptarët […]


 • Trysnia si rrezik ndaj lirisë së shtypit

  Shkruan Ali Salaj Në tranzicionin e stërgjatur të shoqërisë shqiptare në rajon e posaçërisht në Mal të Zi, mediat u bënë magnet për aktorët politikë, të cilët pushtetin e tyre donin ta praktikonin në kuadër të pushtetit absolut mbi media. Kështu, ata mediat i perceptonin si një trampolinë për ngritjen në karrierë dhe politikë, dhe […]


 • Tahiri: “Boshnjakizimi” i shqiptarëve në Mal të Zi

  Sipas të dhënave që sjell Enti Statistikor i Malit të zi, e i cili mbështetet në regjistrimin e popullsisë me 2011, në Mal të zi jetojnë 30.439 shqiptarë, respektivisht 4.91% të strukturës së përgjithshme të popullsisë. Ndarja territoriale administrative e Malit të zi, në asnjë rast nuk ka pasur në konsideratë rajonet e banuara me […]


 • RUAJTJA E LIRISË DHE E SIGURISË SË INTERNETIT

  Nga Frank Shkreli Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry gjatë një vizite në Seul të Koresës së Jugut të hënën, mbajti një fjalim të rëndësishëm mbi lirinë dhe mbi sigurinë e  përdorimit të Internetit, duke theksuar nevojën për bashkpunimin ndërkombëtar në këtë fushë.  Në fjalimin e tij në Universitetin e Koresë, Z. Kerry foli mbi […] • Kryeministri Milo Gjukanoviq ta kthejë koburën e Isa Boletinit

  Nga Nexhmedin Spahiu Qeveria e Kosovës ka rastin ideal që ta ftojë kryeministrin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq në rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit, me çka kjo ceremoni do të bëhej kuptimplote dhe me përmasa ballkanike Edhe një muaj na ndanë nga rivarrimi i eshtrave të Isa Boletinit. 10 qershori – dita e […]