Articles Posted in the " Opinione " Category

 • DËSHTIME TË DHIMBSHME TË POLITIKËS SHQIPTARE NË MAL TË ZI!

  Nga Qani  Osmani Thënia e famshme e Hegelit se “Çdo popull e ka demokracin që e meriton”    është një e vërtetë e përgjithshme historike që është dëshmuar asokohe dhe po dëshmohet edhe në ditët e sotme. Një filozofi e tillë politike që në shikim të parë duket e thjeshtë, njëkosisht shpreh një mendim shumë të […]


 • 8 QERSHORI – DITA E BESËS SË LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT

  Nga Frank Shkreli Ishte 10 Qershori i vitit 1878 kur është mbajtur Kuvendi Kombëtar në Prizren, ku u përfaqësuan të gjitha krahinat e Atdheut, me qëllim, sipas fjalëve të Abdyl Frashërit, “Që t’u presim hovin armiqëve të pashpirt, duke lidhur besën shqiptare dhe duke u betuar që t’i mbrojmë me gjak trojet që na kanë […]


 • D-DAY — DITA QË SHËNOI FILLIMIN E MBARIMIT TË ADOLF HITLERIT —

  75-VJETË MË PARË  Nga Frank Shkreli Beteja e Normandisë më 6 qershor, 1944 çoi në çlirimin e Evropës dhe mundësoi edhe mbarimin e Luftës së Dytë Botërore, vitin që pasoi. Ishte dita që shënoi operacionin e përbashkët më të madh tokësor, ajror dhe detar të forcave aleate perëndimore – e që 75-vjetë më parë shënoi […]


 • Dr. Anna Kaminsky: Në Shqipëri e shkuara komuniste mungon në tekstet shkollore

  Dr. Anna Kaminsky, Drejtore e Fondacionit Federal për Trajtimin e Diktaturës Komuniste në Gjermani, për DW: Ndonëse ka progres në zbardhjen e diktaturës komuniste në Shqipëri, ajo periudhë u mungon teksteve shkollore. DW: Znj.Kaminsky, cili është qëllimi vizitës tuaj në Shqipëri bashkë me një delegacion nga Gjermania? Dr. Anna Kaminsky: Fondacioni ynë, i themeluar nga […]


 • PUSHO NË PAQE, DOAJEN I PEDIATRISË BASHKËKOHORE

  Dr A. Sulejmani: IN MEMORIAM (Dr Rexhep Spuzha (1947 – 2019) Dr Spuzha, siç e njihnin dhe e thërrisnin popullata e mbarë bregdetit të Malit të Zi dhe më gjërë, papritur na la. Mbeti vepra dhe veprimtaria e tij që, padyshim nuk mund të vdesë ndër breza të tërë. Shërimin që ai iu gjeti mijëra […]


 • PËRGJEGJËSIA POLITIKE E SHUMICËS NDAJ PAKICËS

  Diskursi politik Ne botën e qytetëruar në rrethana të reja shoqërore në pluralizëm duhet eliminuar qasjen hegjemoniste e trashëguar nga koha e monizmit, sepse çdo popull  apo pjesë të ndara të tij, duhet të prezantohet me identitetin e vet politik, arsimor e kulturor, pa imponime duke respektuar standardët nderkombëtare, që janë në favor të barazisë […]


 • 30-VJETORI I MASAKRËS NË SHESHIN TIANANMEN TË PEKINIT

   Nga Frank Shkreli 4 qershori 2019 shënon 30-vjetorin e protestave dhe të masakrës që pasoi në Sheshin Tiananman me 4 qershor 1989.  Në vigjilje të këtij përvjetori, ishin Shtetet e Bashkuara ndër të parat që komentuan, zyrtarisht, me këtë rast, nepërmjet një deklarate të lëshuar nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.  Në këtë 30-vjetor […]


 • “NA THONI KUSH PARA SHQIPTARIT I NGAU QETË SINORËVE TË BALLKANIT?”

   (Me rastin e 100-vjetorit të Fjalimit të At Gjergj Fishtës në Konferencën e Paqës, 1919) Nga Frank Shkreli Mediat anë e mbanë trojeve shqiptare njoftuan lajmin sot mbi deklaratën e Kryeministres serbe, Ana Bërnabiç, e cila duke folur mbi gjëndjen në Kosovë me një përfaqsues të Bashkimit Evropian, ka thënë, duke iu referuar shqiptarëve të […]


 • Mos të rrezikojmë kulturën shqiptare në Ulqin

  Nga Gjekë Gjonaj Çdo investimi në fushën e kulturës,  sado  simbolik qoftë, siç është rasti i fundit i pastrimit të kino-sallës në qendër të Ulqinit  i gëzohem. Jo pak. Por shumë,  mbase kjo fushë gjithëherë  prej se mbaj mend unë nuk është trajtuar në nivelin e duhur nga ana e  shtetit, as në kohën e […]


 • INJORANCA POLITIKE

  Nga Qani  Osmani Që në fillim vlen të kujtojmë shprehjen që përdor populli “Injoranca është burimi i gjithë të këqijave”. S’ka dyshim se këtë thënie e ka vërtetuar praktika e jetës në ç’do periudhë kohore. Por mendoj se në ditët e sotme dukuria e injorancës te ne, për dimensionin që ka marrë dhe mënyrën se […]