Articles Posted in the " Opinione " Category

 • POLITICITETI I SHQIPTARIT DUHET TË JETË PATRIOTIZMI

  Intervistoi: Ismail SINANI Elvis Hoxha ka studiuar në Universitetin Paris VIII, ku ka bërë gjithashtu edhe studimet pasuniversitare në filozofi, me pas ka qenë ligjërues në atë universitet. Prej vitit 2005 ai jep mësim ne Universitetin e Tiranes dhe Akademinë “Marubi”. Në këtë intervistë ekskluzive për Shenjën, me terma filozofikë, bën zbërthimin e gatishmërisë së […] • Mali i Zi në parajsën e rusëve

  Marcin Żyła Tygodnik Powszechny, Poloni * Investime, turistë, marrëdhënie politike shumë të ngushta dhe pak transparente. Moska dhe Podgorica janë të lidhura me një miqësi shekullore. Por sot, Mali i Zi dëshiron të afrohet me Europën dhe të çlirohet nga ndikimi i Kremlinit * Rrëfimet e turistëve me pushime, apo ata të qytetarëve rusë që […]


 • Sead Osmani: Mali i Zi pas krizës dhe rruga e rimëkëmbjes ekonomike

  Mungesa e optimizmit më së miri përshkruan situatën aktuale në ekonominë e Malit te Zi. Optimizmi i individëve dhe kompanive i cili u paraqit, pasi shteti rifitoi pavarësi në maj të vitit 2006, filloi të zhdukej në vitin 2009, kur edhe kriza globale financiare goditi vendin. Është dëshira  ime që shkurtimisht ti paraqes ngjarjet që […]
 • SA JEMI …?

  Shkruan Agim Cukaj Ne në Ulqin shumica e popullsisë jemi me kombësi shqiptare. Të gjithë e duam vendin tonë, gjithashtu e duam edhe jemi krenar me kombësin tonë. Sikur t’u referohemi kafeneve edhe fushatave parazgjedhore do të thoja që jemi populli më patriot në rruzullin toksor. Për çdo ditë nëpër kafentë tona ndëgjojmë biseda të […] • Ali Cenaj: Rama, më në fund!

  Diçka e madhe po ndryshon me shpejtësi të paimagjinueshme për rajonin dhe shqiptarët. Pas paraqitjes së bujshme të kryeministrit, Edvin Rama, në Beograd dhe vizitës në Luginë të Preshevës, në kokat e shqiptarëve këndej kufirit shumëçka ka ndryshuar brenda natës. Madje rrënjësisht. As berishistët më të mëdhenj sot nuk janë më ata që ishin dje. […]


 • Reforma në politikën fiskale dhe vullnet për decentralizim

  Shkruan: Artan Osmani Duke e vështruar politikën fiskale te Komunës së Ulqinit,mundë të thuhet që kjo komunë për shkakë të të ardhurave jo shumë të larta nga instrumentet e politikës fiskale që I perdor apo që I ka ne dispozicion për ti përdorur,ku bejne pjesë parasegjithash tatimi dhe tarifat vendore,nuk kanë ndonjë politik fiskale shumë […]