Articles Posted in the " Opinione " Category

 • Realiteti ynë

  Shkruan: Shaban Peraj Na ka mbetur edhe një logjikë tjetër mbi të cilën duhet biseduar, në rast se nuk mjafton logjika e besimit, atëherë nuk kemi pse të të besojmë më ne shqiptarët në Mal të Zi, atë e kemi humbur.  Tashmë I pamë të gjithë përfaqësuesit politik të komunitetit  tonë në parlamentin malazias, dhe […]


 • Ça ke ti Ben Blushi?

  Nga Marsida Kruja Mbase mora shumë guxim duke tu drejtuar por thonë se njerëzit shkruajnë më shumë nga dhimbja. Dhe e di çfarë dhëmb më shumë? Kur ke dhimbje dhe s’di si ta zbrazesh. Dhe një gjë të fundit. Jo Blush nuk je ngutur ta shohësh Albinin në krye të Kosovës. Je një predikues i […]


 • EUROPA E TËRË, E LIRË DHE NË PAQË, BIE OSE NGRIHET ME UKRAINËN

  Nga Frank Shkreli Të martën me 27 Janar, Ndihmës Sekretarja Amerikane e Shtetit, Vctoria Nuland mbajti një fjalim në Qëndrën e Marrëdhënjeve Amerikano-Europiane pranë Institutit Brookings në Washington, gjatë të cilit ajo shqyrtoi ngjarjet e vitit të kaluar në marrëdhënjet me Europën, të cilat sipas saj, farkëtuan një frymë të re në marrëdhënjet transatlantike në […]


 • Ben Blushi: Ça ke Albin?

  Shkruan: Ben BLUShI E kam takuar vetëm një herë Albin Kurtin për të kuptuar se ashtu si shumica e njerëzve që janë produkt i librave dhe i iluzioneve që shkaktojnë ato, ai ka një defekt të pëlqyeshëm: nuk di të bëjë llogari. Kjo përshtypje mu forcua dje, duke parë protestat e dishepujve të tij në […]


 • Trepça, pengese politike apo mundësi ekonomike

  Nga: Veton R. Prelvukaj dhe Florent Xh. Hajrizi Se Kosova ka nevojë t’i aktivizojë kapacitetet prodhuese pajtohen të gjithë në Kosovë, madje konstatimet e miqve ndërkombëtarë të Kosovës janë se Kosova është vonuar së tepërmi në procesin e rivitalizimit të segmenteve të veta ekonomike. Çuditërisht për pesëmbëdhjetë vitet e fundit nuk i është dhënë prioritet […]


 • Arsimi shqip në Mal të Zi sipas “masës“ së vetë shqiptarëve

  Shkruan: Rexhep Lleshi Arsimi shqip në Mal të Zi sipas “masës“ së vetë shqiptarëve – Shkolla shqipe nuk është e diskriminuar në asnjë segment Përmbajtja lëndore e identitetit kombëtar duhet rregulluar me Programin mësimor të përgjithshëm e jo “të plotësohet përmes 20 përqindëshit“, siç shpjeguan disa drejtora të shkollave në “debatin në Televizionin ’Teuta’“, II […] • PRESIDENTI TË ZGJIDHET NGA POPULLI E JO NGA KUVENDI

  Vetëm me zgjedhje të drejtpërdrejta nga ana e popullit presidenti apo presidentja  edhe pse me ingerenca të kufizuara në një sistem shumëpartiak, mund të jet përfaqësues i  të gjithë qytetarëve e jo si deri më tash, të jetë përfaqësues i  shumicës parlamentare, ku Shqipëria e Kosova, janë rast tipik  në regjion që nuk është në […]


 • Në Amerikë Rugova ishte mik i madh i Kishës dhe i Xhamisë Shqiptare

  Nga Beqir SINA, New York At Arthur E. Liolin ka thënë se : “Emri i tij do të qëndrojë përgjithmonë në panteonin e atyre burrështetësve të rrallë që iu përgjigjen të keqes me të mirë. Shqiptarët kudo vajtojnë humbjen e atij që bëri aq shumë për çështjen e tyre të drejtë, të arritjes së pavarësisë […]