Articles Posted in the " Opinione " Category

 • Ardit Çobaj: Fytyra Apo Pasqyra?

  Përgatitur dhe përshtatur nga Ardit Çobaj Qyteti i Ulqinit prej kohësh është duke paguar një cmim. Ky cmim është izolimi i tij .Që në ditën që ka pranu të izolohej, ai në fakt ka pranuar nëncmimin, ka pranu përbuzjen, me një fjalë ka pranuar që të vdes,por vdekja nuk është një udhëtim i lehtë. Ajo […]


 • Portalet dhe lajmet tallava

  Avancimi teknologjik dhe informimi Shkruan Ali Salaj Zhvillimi dhe përdorimi i mediave sociale ka krijuar një komunitet tejet të madh të internetit duke shkaktuar një konkurrencë të paparë që rrezikon shtypin e shkruar. Avancimi teknologjik ka krijuar një komunikim të ri, i cili përfshinë informimin e shpejtë on-line, me gërshetimin e lajmit, fotografisë dhe videos. […]


 • RREZIK PËR MARRËDHËNIET SHQIPTARO-AMERIKANE?

  Nga Frank Shkreli Ishte kjo një deklaratë sa bombastike aq edhe e papërgjegjëshme nga Kryeministri shqiptar Edi Rama, nga udhëheqsi i një vendi siç është Shqipëria e cila historikisht, por sidomos në këto 25 vitet e fundit, ka gëzuar marrëdhënie të shkëlqyeshme me Shtetet e Bashkuara.  Dhe për çka?  Duket se Zoti Rama është futur […]


 • Mos(interesim) i duhur për artin pamor dhe muzikor në Ulqin

  Nga Gjekë Gjonaj Pak publik  në Galerinë e Arteve dhe në Qendrën Kulturore të Ulqinit.  Ky ishte realiteti  i hidhur dhe  jo i kënaqshëm  në dy aktivitete  të veçanta artistike  që u zhvilluan fundajvën që lamë  pas  për nder të kremtimit të  Ditës së Ulqinit. Kjo shprehi e mungesës së kulturës  të publikut ulqinak  për […]
 • Ron Salaj: Në kampin e refugjatëve sirianë në Idomeni

  Muri që ndan përgjysmë shpresat e refugjatëve Shkruan Ron Salaj Kanë kaluar shtatëmbëdhjetë vite nga lufta në Kosovë. Luftë e cila solli vrasje, masakra, burgosje dhe pastrim etnik. Si pasojë e kësaj me mijëra kosovarë u deshtën të iknin në një nga kampet e refugjatëve të vendosura në Maqedoni, Shqipëri dhe Mal të Zi. Ende […]


 • Të jetojmë në dashuri, gëzim e harmoni

  Shkruan Gjekë Gjonaj Besimtarët katolikë në Komunën e Ulqinit , ashtu si miliona të tjerë në të gjithë botën, javën që lamë pas festuan  Ringjalljen e Jezu Krishtit, ose siç njihet nga të gjithë Festën  e Pashkëve. Kjo festë, e cila  simbolizon ringjalljen e Krishtit, pas kryqëzimit të tij,  është festa më e shenjtë për […]


 • “Shpresë për një mbasdite me diell në KK Ulqin”

  Shkruan Ilir Harasani Thojnë, dita e bukur shihet në mëngjes, si duket agimi sot në Kuvendin komunal nuk e lë një përshtypje për një ditë të bukur në Komunën tone. Por ska dhe si të jetë e tillë, kur skenen politike e ka kapluar acar i të ftohtit, dhe për tu “ngrohë” të gjithë sado […]


 • Mos ma humbni heroin tim!

  Heronjte lokale mbesin nen dhe. Sikur i humb ai, ju tret dijen, nderin e sakrificen. Nuk eshte lehte ne vend te vet, te behesh profet. Divanit i bejme divan, piedestal, portret, legjende. Mustafes as epitaf. Une e kisha heroin tim, e kam ende. I tille me ka mbetur e do vazhdoje te me mbese ne […]