Articles Posted in the " Opinione " Category

 • “GRUSHT SHTETI” NË TURQI, NJË DOGANË E “ERËS ERDOGAN”

  Nga Ramiz LUSHAJ 1. “Grushti i Shtetit” në Turqi ishte i paralajmëruar edhe para tre vitesh, edhe para tre muajsh.  Gazeta londineze “Guardian”, në korrik 2013, kur e rrëzuan nga pushteti presidentin egjyptian Mohamed Morsi, e paralajmëronte si sinjal për Turqinë e Erdoganit. Gazeta amerikane “Washington Times” e 7 prillit 2016 paralajmëronte se Erdogani do […]


 • Gafat e Ilir Metës me rastin e vizitës së tij në Mal të Zi !

  Nga Xheladin Zeneli Kryetari i kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta bashkë me bashkëpunëtorët e tij,zhvilloi vizitë zyrtare në Podgoricë, me 12 Korrik 2016, kryeqyetin e Malit të Zi ,me ç’rast pati takime me zyrtarët e qeverisë së Malit të Zi si dhe u paraqit me një fjalim në parlamentin e këtij shteti. Fillimisht duhet […]


 • Të jetojmë shëndetshëm, pa droga

  Shkruan Gjekë Gjonaj Përdorimi i drogave   në shoqëritë e sotme, veçmas ato të tranzicionit,  tashmë është përshpejtuar me një shpejtësi  sa që ende nuk posedojmë  shifra të sakta. Zhvillimi i jetës  bashkëkohore në njërën anë ka mundësuar individit një liri më të madhe  se sa më heret , kurse në anën tjetër kjo liri ka […]


 • SKENARI RUS I PASIGURISË BALLKANIKE

  Dr. Islam LAUKA, diplomat Para pak ditësh, në Moskë, mbylli punimet Kongresi i 15-të i Partisë “Rusia e Bashkuar”, e njohur ndryshe si partia e pushtetit, apo partia presidenciale. Ideator, themelues dhe udheheqësi i saj i vërtetë është Presidenti Vladimir Putin. Kongresi miratoi platformën zgjedhore dhe listën e deputetëve të kësaj partie për zgjedhjet parlamentare […]


 • NDERI DHE IDENTITETI I KOMBIT SHQIPTAR NË SHITJE

  Nga Frank Shkreli I nderuar lexues, nëqoftse gjëndesh në pushimet verore dhe nuk ke ndjekur lajmet e ditëve të fundit, duhet ta dishë se nderi, identiteti dhe interesi kombëtar janë venë tallje, mund të thuhet janë venë në shitje, në ankandë, për këdo që paguan më shumë.  Kjo, në të vërtetë, nuk është diçka e […]


 • BREKSIT APO BREKSIK?

  Dr. Islam Lauka Termi breksik të vjen në mendje kur lexon analizat e “ekspertëve” shqiptarë mbi Breksitin. Është kombinim i fjalës “Breksit” me atë “eksik”. Kjo e fundit në kuptimin “i, e mangët”, për shembull eksik në mend, e la sëmundja eksik, etj. Me ndonjë përjashtim të rrallë, autorët e këtyre analizave marrin guximin të […]


 • ‘Gardianët e Manastireve’, që harruan shqiptarët e Kosovës Lindore

  Nga Fidan Mustafa Mijëra shqiptarë të zhvendosur nga Kosova Lindore edhe pas 17 vjetësh, vazhdojnë të jenë ende refugjatë në pjesë të ndryshme të Kosovës, pas shpërnguljeve së dhunshme nga sistemi shovinist serb në vitin 1999, si dhe konfliktit të armatosur gjatë periudhës së vitit 2000-2001, ku shqiptarët e Kosovës Lindore kërkonin të drejtat legjitime […]


 • SHQIPTARËT NË MAL TË ZI DHE INFERIORITETI I SHTETIT TË TYRE AMË

  Shkruan Xheladin Zeneli Me 23 qershor 2016, Parlamenti i Republikës së Shqipërisë, votoi unanimisht për ratifikimin e Marrëveshjes  për anëtarësimin e Malit të Zi në NATO, me 110 vota për,1 votë apstenim dhe asnjë votë kundër. Një votim i tillë është pritur duke pasur parasysh përkrahjen e fuqishme që Tirana zyrtare i ka dhënë dhe […]


 • JO HISTERISË!

  Nga Frank Shkreli Ndërsa udhëheqsit e Bashkimit Evropian (BE) po mblidhen në Bruksel për të biseduar mbi krizën “Brexit”, të daljes së Britanisë së Madhe nga Bashkimi Evropian, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barak Obama në një intervistë të martën, paralajmëroi kundër çfaqjeve histerike, anë e mbanë botës dhe sidomos në fushën financiare, si përfundim […]