Articles Posted in the " Opinione " Category


 • Ron Salaj: Në kampin e refugjatëve sirianë në Idomeni

  Muri që ndan përgjysmë shpresat e refugjatëve Shkruan Ron Salaj Kanë kaluar shtatëmbëdhjetë vite nga lufta në Kosovë. Luftë e cila solli vrasje, masakra, burgosje dhe pastrim etnik. Si pasojë e kësaj me mijëra kosovarë u deshtën të iknin në një nga kampet e refugjatëve të vendosura në Maqedoni, Shqipëri dhe Mal të Zi. Ende […]


 • Të jetojmë në dashuri, gëzim e harmoni

  Shkruan Gjekë Gjonaj Besimtarët katolikë në Komunën e Ulqinit , ashtu si miliona të tjerë në të gjithë botën, javën që lamë pas festuan  Ringjalljen e Jezu Krishtit, ose siç njihet nga të gjithë Festën  e Pashkëve. Kjo festë, e cila  simbolizon ringjalljen e Krishtit, pas kryqëzimit të tij,  është festa më e shenjtë për […]


 • “Shpresë për një mbasdite me diell në KK Ulqin”

  Shkruan Ilir Harasani Thojnë, dita e bukur shihet në mëngjes, si duket agimi sot në Kuvendin komunal nuk e lë një përshtypje për një ditë të bukur në Komunën tone. Por ska dhe si të jetë e tillë, kur skenen politike e ka kapluar acar i të ftohtit, dhe për tu “ngrohë” të gjithë sado […]


 • Mos ma humbni heroin tim!

  Heronjte lokale mbesin nen dhe. Sikur i humb ai, ju tret dijen, nderin e sakrificen. Nuk eshte lehte ne vend te vet, te behesh profet. Divanit i bejme divan, piedestal, portret, legjende. Mustafes as epitaf. Une e kisha heroin tim, e kam ende. I tille me ka mbetur e do vazhdoje te me mbese ne […]


 • KUJT PO MUNDOHET T’I “SHESË MEND” , Z. KRIVOKAPIQ?

  ( Reagim ndaj një deklarate të kryetarit të Kuvendit të Malit të Zi) Nga Xheladin Zeneli Lideri i Partisë Socialdemokrate (SDP) të Malit të Zi, z. Ranko Krivokapiq , me rastin e pjesëmarrjes së tij në Kongresin e Partisë Socialiste të Shqipërisë, me ftesë  të kryetarit të saj dhe kryeministrit të Shqipërisë, z. Edi Rama, […]


 • ULQINI BUZË GREMINËS!

  Shkruan Suad Bejta, gazetar  Një vend që padyshim ëndërron çdokush të jetojë, por si të jetojë? Në një vend që kafeja mban aromë detit, por vallë me çka ta shijojnë (paguajnë) . Në një vend që mbizotëron qetësia dhe liria , por politika bën çmos që ta shuaj. Shtrohet pytja si të jetojë rinia në […]


 • Ese: KOHA E MEDIOKREVE

  Periudha posmoniste e njohur si e tranzicionit dëshmoi në mënyrë transparente gjendjen e përgjithshme shoqërore, duke përfshi edhe  krizën morale ku sinonim janë mediokrit  të cilët  janë bërë  virus shoqëror  për çdo mjedis në hapësirën etnogjeografike shqiptare, ku përjashtim nuk bëjnë as shqiptarët në Mal të Zi. Shkruan Dr.Nail  Draga Ne mjedise të ndryshme në […]


 • KOSOVA PARA ÇDO GJËJE

  Nga Harry Bajraktari Gjendja e sotme politike në Kosovë është komplikuar, jo vetëm për shkak të problemeve të shumta të pazgjidhura politike e ekonomike, por më tepër për shkak të mos gadishmërisë për t’u përballur me to, dhe për të vepruar bashkarisht për të mirën e vendit. Krizën e këtyre problemeve e thelloi edhe më […]


 • Ju ”disa burra politikëbërës” në Ulqin

  Shkruan Dr. Sadije Hollaj Nuk mundem dhe nuk dua ma  të ju mallkoj në heshtje Ju ”disa burra politikëbërës”  në Ulqin, që pa pardon po shkelni në emer të politikës  GRUAN  që u tregua e suksesëshme  në çdo lami të jetës po edhe në politikëbërje  dhe VENDIMMARRJE për të mirën e shoqërisë. Dua të flasë […]