Articles Posted in the " Opinione " Category


 • LIRIA E SHTYPIT ËSHTË NË RREZIK!

  Nga Frank Shkreli Ky është konstatimi i njërës prej organizatave më të mëdha botërore, misioni i së cilës është mbrojtja e fjalës së lirë dhe mbështetja për gazetarët anë e mbanë botës.   Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (KMG) (Committee to Protect Journalists) është një organizatë me qëndër në New York, e pavarur, dhe jo fitimprurëse […]


 • STATUSI I SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI DHE KOMUNA E MALËSISË

  Shkruan Romeo Gurakuqi Në këtë prezantim do të përpiqem të përkufizoj situatën e popullsisë shqiptarë në Republikën e Malit të Zi në harkun kohor të procesit demokratizues të Europës Juglindore, mëvëtësimit nga ish Jugosllavia dhe europianizimit të këtij shteti, shtetit shqiptar dhe shtetit të Kosovës njëkohësisht. Ky përkufizim do të vlërësohet nga pikëpamja zhvillimore, politike, […] • SHTETI ISLAMIK DO TË MPOSHTET

  Nga Bernard-Henri Levy/Paris Javën e kaluar isha tërë kohën me Kurdët  e Peshmergës,ndërsa ata po luftonin kundër Shtetit Islamik. Udhëtova me një ekip televiziv në një segment rrugor të gjatë në frontin prej 600 miljesh të cilin e morën Kurdët e Irakut nga ata që prisnin kokat. Iu siguroj se do të mposhten kokëprerësit, barbarë […]


 • Ekskluzive: REFLEKTIM ME RASTIN E 25 VJETORIT TË THEMELIMIT TË LD në MZ

  S’ka dyshim se rënien e sistemit monist dhe vendosjen e pluralizmit politik në shtetin e atëhershëm të Jugosllavisë, shqiptarët e mirëpriten me shpresë dhe besim në ndryshimin pozitiv të së ardhmës së tyre, duke pasur parasysh represionin, ndjekjet,persekutimet,burgosjtet ,por edhe vrasjet, që  ata kishin përjetuar me degada të tëra, gjatë kohës së komunizmit.Kështu që vendosja […]
 • Kur lajmi bën lamsh. …

  Nga Gëzim Ibroçi Vërtet fuqia e fjalës është e madhe, andaj si gazetar duhet kujdes se si e transmetoni lajmin tek publiku ishte kjo porosia që shpesh na e përsëriste profesionisti në këtë fushë, gazetari Dushko Vukoviq gjatë trajnimeve në institutin e medias të Malit të Zi, e që si thënie çdo ditë e më […]


 • LUIGJ GURAKUQI NË NJË OPTIKË TË RE

  Nga Frank Shkreli Ky vit, siç dihet,  shënon 90-vjetorin e vrasjes së Luigj Gurakuqit (2 Mars, 1925), nga një dorë shqiptare, para një hoteli në Bari të Italisë.  Njëri prej personaliteteve më të shquara të Rilindjes Kombëtare, patrioti i flakët dhe demokrati konseguent, Luigj Gurakuqi mori pjesë së bashku me Ismail Qemalin, në lëvizjen patriotike […]