Articles Posted in the " Opinione " Category


 • SHQIPTARËT NË MAL TË ZI, NUK KANË FLAMUR TJETËR PËRVEÇ ATIJ KUQ E ZI

  Shkruan Xheladin Zeneli Paraqitja me flamurin shqiptar e pjesëtarëve të Shoqatës së Bjeshkatarëve ” Rumia” dhe pjesëtarëve  të shoqatave të tjera, me rastin e ekspeditës se tyre tradicionale në malin e Rumisë, me 7 Qershor 2015,në rend të parë, nxiti reagimin e gazetës “Dan”,e njohur me reagimet e saja denegruese ndaj shqiptarëve. Një akt i […]


 • E pushtuan Malin e Zi apo majën e Rumisë? (foto interesante)

  Shkruan Astrit Gjocaj Të dielën disa shoqata të bjeshkatarëve nga Shqipëria dhe Kosova kanë vizituar dhe pushtuar majën e Rumi-s në Mal të Zi e që policia e Tivarit paska nisur hetimet për bjeshkatarët që kanë pozuar me flamuj shtetëror e kombëtar të tyre në arritjen e suksesit të aktivitetit duke pushtuar këtë maje. Ajo […]


 • Mos t’i harrojmë miqtë që dhanë aq shumë për Kosovën!

  Shkruan: Hafiz Gagica Një ditë, derisa isha duke nxituar në njërën nga rrugët e shumta të Prishtinës, pasi kisha lën takim me z. Fridrich, në njërën nga kafeteritë në qendër të qytetit, befas takovaMehmet Bardhin. Mehmeti ishte i shoqëruar nga Hysen Ramadani, aktivistë i LDK-së në Gjermani. Mehmet Bardhi është emër i njohur, për shqiptarët […]


 • Trysnia si rrezik ndaj lirisë së shtypit

  Shkruan Ali Salaj Në tranzicionin e stërgjatur të shoqërisë shqiptare në rajon e posaçërisht në Mal të Zi, mediat u bënë magnet për aktorët politikë, të cilët pushtetin e tyre donin ta praktikonin në kuadër të pushtetit absolut mbi media. Kështu, ata mediat i perceptonin si një trampolinë për ngritjen në karrierë dhe politikë, dhe […]


 • Tahiri: “Boshnjakizimi” i shqiptarëve në Mal të Zi

  Sipas të dhënave që sjell Enti Statistikor i Malit të zi, e i cili mbështetet në regjistrimin e popullsisë me 2011, në Mal të zi jetojnë 30.439 shqiptarë, respektivisht 4.91% të strukturës së përgjithshme të popullsisë. Ndarja territoriale administrative e Malit të zi, në asnjë rast nuk ka pasur në konsideratë rajonet e banuara me […]


 • RUAJTJA E LIRISË DHE E SIGURISË SË INTERNETIT

  Nga Frank Shkreli Sekretari Amerikan i Shtetit, John Kerry gjatë një vizite në Seul të Koresës së Jugut të hënën, mbajti një fjalim të rëndësishëm mbi lirinë dhe mbi sigurinë e  përdorimit të Internetit, duke theksuar nevojën për bashkpunimin ndërkombëtar në këtë fushë.  Në fjalimin e tij në Universitetin e Koresë, Z. Kerry foli mbi […] • Kryeministri Milo Gjukanoviq ta kthejë koburën e Isa Boletinit

  Nga Nexhmedin Spahiu Qeveria e Kosovës ka rastin ideal që ta ftojë kryeministrin e Malit të Zi, Milo Gjukanoviq në rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit, me çka kjo ceremoni do të bëhej kuptimplote dhe me përmasa ballkanike Edhe një muaj na ndanë nga rivarrimi i eshtrave të Isa Boletinit. 10 qershori – dita e […]


 • Maqedonia, Palestina e Ballkanit

  Shkruan Ben Blushi Maqedonija ka qenë gjithmonë një shtet për të cilin ia vlente të  vije bast se nuk do egzistonte më. Megjithatë sot gati 20 vjet pas krijimit të saj ajo egziston. Nuk është një shtet më i qetë, nuk është më i forte, nuk është me i pasur, por sidoqofte është. Më shumë […]