Articles Posted in the " Opinione " Category • PËRKEQËSOHEN MARRËDHËNIET AMERIKANO-TURKE

   Nga Frank Shkreli Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi këtë javë një projektligj që autorizon shpenzimet ushtarake për Pentagonin, një projektligj i cili njëkohësisht do të blokonte shitjen e aeroplanëve luftarakë amerikan të tipit F-35, Turqisë nëqoftse Ankaraja nuk heq dorë nga blerja e raketave ruse të tipit S-400.   Miratimi i kësaj mase legjislative, i […]


 • 70-VJETORI I DEKLARATËS UNIVERSALE MBI TË DREJTAT E NJERIUT

  Nga Frank Shkreli Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) shënon çdo vit më 10 Dhjetor, Ditën e të Drejtave të Njeriut, ditë kjo e cila kujton datën kur Asamblea e Përgjithshme e OKB-ës ka miratuar në vitin 1948 Deklaratën Universale mbi të Drejtat e Njeriut, duke shpallur se parimet e kësaj deklarate janë “Standarde të […]


 • PËRSËRI ANASHKALOHET SHQIPËRIA

   Nga Frank Shkreli Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH) njoftoi të shtunën se Ndihmës Sekretari Shtetit për Evropën dhe Euroazinë, Wes Mitchell, filloi të djelën një vizitë prej pothuaj një jave në Evropë. Në njoftimin e DASH thuhet se kësaj radhe, Ndihmës Sekretari i Shtetit do të ndalet në Bukuresht të Romanisë ku pritet të takohet […]


 • 30 VJETORI I TAKIMIT TË PARË ME NËNËN TEREZE NË NEW YORK

  Gjekë Gjonlekaj/New York Murgeshat shqiptare ishin shumë të respektuara në shoqërinë tonë. Ato ishin rëndi(order) më i nderuar i gjinisë femërore.Ishin të dalluara për kodin e tyre moral dhe për uniformën shumë serioze. Murgeshat  ishin të qeta dhe punonin si bleta natë e ditë. Familjet që dërgonin bijat e veta në këto misione ishin shumë të nderuara. Ato që bënin shërbime në qytete shumë herë […]


 • ME RASTIN E 550-VJETORIT TË GJERGJ KASTRIOTIT-SKENDERBE

  Nga Frank Shkreli Para disa ditësh isha duke hapur një kuti me libra të vjetra dhe gjeta një dorëshkrim me një dedikim të posaçëm nga autori — mbi Gjergj Kastriotin-Skenderbe, me rastin e 500-vjetorit të Heroit Kombëtar, shkruar nga i ndjeri Xhevat Kallajxhiu, një ish-koleg me të cilin kam punuar në Zërin e Amerikës për […]


 • ERDHI E SHKOI EDHE 140-VJETORI I LIDHJES SHQIPTARE TË PRIZRENIT

    Nga Frank Shkreli   Në pritje të 140-vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit (10 Qershor 2018), muajin që kaloi botova një shkrim modest me titull, “Na ishte një herë Lidhja Shqiptare e Prizrenit”, ku e kisha filluar artikullin duke theksuar se, viti 2018 është shpallur zyrtarisht, si nga Shqipëria ashtu edhe nga Kosova, si […]


 • “DISA NGA PËRPJEKJET E MIA PËR LIRINË FETARE NË SHQIPËRI NË KOHËN E DIKTATURËS”

  Gjek Gjonlekaj/New York Pas Luftës së Dytë Botërore,shqiptarët në ish Jugosllavi kishin mundësi të dëgjonin radioransmetimet e huaja. Midis këtyre radio-stacioneve ishte edhe “Radio Vatikani”. Për shqiptarët e besimit katolik ky emision kishte rëndësi. Radio-Vatikani  ashtu si edhe shumica e radio-emisioneve tjera transmetohej në mbrëmje. Dëgjueshmeria ishte shumë e mirë. Një pjesë e madhe e transmetimeve sidomos lutjet […]


 • Argëzon Sulejmani: RRËFIMI

  (…) liria është një m.. i madh dhe s’e vlen as jetën ta japësh për të (…) – B. Çapriqi Shkruan Argëzon Sulejmani Me logjikën, njohurinë, qëllimin me të cilën i bëhet kritikë, analizë, stuçdim vargut të P. Vasës “feja e shqiptarit është shqiptaria”, pyes veten se në çfarë mënyre do të duhej ta kryqëzonin […]