Articles Posted in the " Sociale " Category

 • Mësuesja rreh me shuplaka nxënësin e shkollës fillores (video)

  Një video ku një mësuese rreth një nxënës të shkollës fillore është shpërndarë në rrjetet sociale. Dhjetëra persona kanë shpërndarë në Facebook një video rreth 10 sekonda ku një mësuese ka goditur me pëllëmbë një nxënës. Goditjet kanë qenë rreth 4 si dhe një shkulje veshi të shoqëruara me të bërtitura. Mësohet se nxënësi ka […]


 • Rekord historik – Euro shkëmbehet vetëm me 1.13$

  Dita e enjte ka shënuar rekordin historik të shkëmbimit të një euroje ndaj dollarit amerikan në 11 vitet e fundit. Në tregjet ndërkombëtare ajo shkëmbehej me më pak se 1.13 dollarë. Kjo rënie e monedhës së përbashkët evropiane vjen në momentin kur Banka Qendrore Evropiane ka njoftuar se do të derdhë miliarda euro në ekonominë […]


 • Probleme për studentët në pikën kufitare të Muriqanit – Reagon Nimanbegu

  Studentëve të cilët studiojnë në universitet shqiptare në pikën kufitare të Sukubinë – Muriqanit nga pala shqiptare i’u kërkohet vertetimi për pagesën e taksës së leje qendrimit të përkohshëm ose në të kundërtën nuk do ti lejojnë që të kalojnë kufirin. Në lidhje me këtë sot ka reaguar edhe kryetari i Këshillit Kombetar të Shqiptarëve […]


 • CZIP: Rosat dhe patat nga tregu i Ulqinit të dëmshme për shëndetin

  Qendra ër mbrojtjen dhe studimin e zogjëve (CZIP) ka dalur me një kumtesë me anë të së cilës lëshojnë alarmin se konsumimi i rosave dhe patave të cilat mund të gjenden për çdo ditë në tregun e Ulqinit janë të dëmshme për shëndetin. Nga CZIP mësohet se sipas marrëveshjes Euro-afrikane për speciet shtegtuese të zogjëve […]
 • Fshati Kravar dy ditë pa energji elektrike

  Banorët e fshatit Kravar në Anë të Malit kanë dy ditë që po përballen me mungesën e energjisë elektrike. Prishja në rrjetin elektrik këto ditët e fundit u ka shkaktuar atyre mungesë të vazhdueshme të rrymës. Defekti është menjanuar ditën e djeshme, shkruan Vijesti. Problemi në fjalë i ka lënë banoret e kësaj zone edhe […]


 • Aksion humanitar ne Millë (foto)

  Keshilli i Bashkesise Islame ne Ulqin ne bashkepunim me Keshillin e Bashkesise islame ne Bijello Pole kane ndermarre aksion humanitar ne permiresimin e kushteve te jeteses se qytetares sone Diba Ibroviq Veliq ne Mille. KBI nga Bijello Polje ka derguar mjeshtrat profesioniste ndersa KBI ne Ulqin ka dhene ndihme ne te holla permes Shoqates se […]


 • Për ndërmarrësit në Mal të Zi do të ndahen 80 milion euro

  Fondi investues  dhe zhvillimor për shkak të pritjes për kërkesa më të mëdha për kredi, për këtë vit  ndërmarrësve në Mal të Zi ua ka dedikuar 80 milion euro, ka kumtuar kryetari i Këshillit të drejtorit të këtij institucioni,  Zoran Vuçkeviq. Nga kjo shumë 45 milion euro do të lejohen në formën e kredive afatgjate, […]