Articles Posted in the " Rajoni " Category


 • “Muzat e Alpeve 2018” filluan aktivitetet në Gjakovë

  Ka filluar edicioni i 6-të i Manifestimit Letrar Ndërkufitar “Muzat e Alpeve 2018”, në Gjakovë, organizuar nga Shoqata Rajonale e Shkrimtarëve nga Kosova, Mali i Zi dhe Shqipëria “TEUTA”, në bashkëorganizim me Teatrin Shqiptar në Amerikë si dhe me Shoqatën e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” të Ulqinit. Salla solemne e Pallati te Kutlreus ne […] • PËRKEQËSOHEN MARRËDHËNIET AMERIKANO-TURKE

   Nga Frank Shkreli Senati i Shteteve të Bashkuara miratoi këtë javë një projektligj që autorizon shpenzimet ushtarake për Pentagonin, një projektligj i cili njëkohësisht do të blokonte shitjen e aeroplanëve luftarakë amerikan të tipit F-35, Turqisë nëqoftse Ankaraja nuk heq dorë nga blerja e raketave ruse të tipit S-400.   Miratimi i kësaj mase legjislative, i […]


 • Ja si do bëhet Shëngjin-Velipojë – Rama poston videon e rrugës deri në Ulqin

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka publikuar këtë mëngjes në profilin e tij në Facebook projektin e rrugës Shëngjin-Velipojë, duke pasur sërish fokusin tek investimet në infrastrukturë. ”Mirëmëngjesi, dhe me këto pamje të projektit të rrugës së shumëpritur turistike prej dekadash, Shëngjin-Velipojë, një aks panoramik që shkurton më shumë se një orë lidhjen mes tyre, […]


 • FONDACIONI PLAVË-GUCI DHURON 55 BURSA PËR STUDENTET E PLAVË GUCISË

    Fondacioni Plavë Guci me seli në New York po vazhdon traditën dhe misionin e vet në shërbim të komunitetit dhe diasporës, e me fokus dhe prioritet të veçantë në shërbim të vendlindjes. Shoqata e jonë këtyre ditëve bëri edhe një veprim tjetër në shërbim të vendlindjes dhe rinis tonë në Plavë Guci. Fal mirëbesimit […]


 • Vdiq legjenda e futbollit Fadil Vokrri

    Legjenda e futbollit të Kosovës dhe kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri ka vdekur sot në moshën 57-vjeçare, shkruan Koha Net. Vokrri ka vdekur si pasojë e një sulmi në zemër. Sulmi në zemër ndaj Vokrrit ka ndodhur rreth orës 9:30 të mëngjesit derisa po bënte fitnes. Avdush Bajgora ka thënë për […] • Pas kërkesës së kishës serbe ndalen punimet në rrugën Deçan – Plavë

  Plani për ndërtimin e rrugës Deçan – Plavë po vazhdon të has në kundërshtimin e serbëve, gjegjësisht të Kishës Ortodokse Serbe. Dioqeza e Rashkës dhe e Prizrenit ka lëshuar një komunikatë për media, përmes së cilës ka thënë se i kanë njoftuar dje përfaqësuesit e BE-së, OSBE-së dhe KFOR-it se “Qeveria e Kosovës ilegalisht ka […]


 • Shkodra, “në zi” për Vllazninë, bie në kategorinë e dytë? (video)

  Në përvjetorin e 100-të të një prej skuadrave më të vjetra të historisë së futbollit shqiptar, Vllaznisë, shkodranët e përjetojnë si dramën më të madhe të qytetit të tyre mundësinë e rënies së kësaj skuadre nga Kategoria Superiore. Ndonëse mundësitë janë të pakta, Vllaznisë i duhet të luajë edhe dy ndeshje deri në përfundim të […]