Articles Posted in the " Rajoni " Category


 • SHKUP – Zaev: Nuk dorëhiqem, ishte një referendum i suksesshëm

  SHKUP, 1 tetor /ATSH-ANSA/ – Kryeministri maqedonas Zoran Zaev tha se nuk kishte ndërmend të jepte dorëheqjen pavarësisht nga pjesëmarrja në referendumin për ndryshimin e emrit te vendit. “Ishte një referendum i suksesshëm, shumica e qytetarëve votuan ‘’PO’’, do të diskutojmë me kundërshtarët tanë në parlament dhe nëse kemi dy të tretat e shumicës për […]


 • Dhjetëra e dhjetëra mijëra shqiptarë të Kosovës protestuan në Prishtinë

  Me dhjetëra e dhjetëra mijëra protestues kanë marshuar ditën e shtune paqësisht në Prishtinë në një protestë të thirrur nga Lëvizja Vetevendosje kundër veprimeve të fundit të presidentit të Kosovës Hashim Thaçi rreth korrigjimit të kufirit me Serbinë. Marshimi me moton “Një popull s’i nënshtrohet një njeriu” ishte ndoshta ndër protestat më të mëdha të […] • Ambasadori i ri amerikan në nëntor mbrrinë në Prishtinë

  Nga Beqir SINA – New York City Diplomati veteran Philip Kosnett, u takua në Nju Jork, me një grup të veprimtarëve të komunitetit shqiptar në SHBA NEW YORK CITY : Diplomati i karrjerës Philip S. Kosnett nga Virxhinia, i cili në fund të këtij viti pritet të jetë pasardhës i Greig Delawies si ambasador i […] • ”Do të ketë zhvillime të reja në aksin Shkodër-Muriqan”

  Ulqini këtë vit është ka shënuar një rënie të mysafirëve në krahasime me vitet e kaluara. Arsyet për këtë janë të shumta por njëra ndoshta vlen për tu theksuar. Drejtori i Organizatës Turistike të Kosovës Shkelzen Rizaj kohë më parë ndër shumë arsye potencon pikën e kalimit kufitar Muriqan – Sukubinë, shkruan Ulqin Online. ”Kalimi […]


 • Rruga Shëngjin-Velipojë shkurton kohën e udhëtimit për në Ulqin

  Rruga Shëngjin-Velipojë shkurton kohën e udhëtimit me Malin e Zi Tiranë, 30 gusht – Qeveria shqiptare është shumë afër finalizimit të projektit për ndërtimin e rrugës së Torovicës në Lezhë si dhe një sërë veprash të tjera infrastrukturore, ku një nga më të rëndësishmet është përfundimi i rrugës Shëngjin-Velipojë, që pritet të bëjë lidhjen me […] • BAZA AJRORE E NATO-s NË KUÇOVË NJË LAJM SHUMË I MIRË PËR SHQIPËRINË

   Nga Frank Shkreli Muaji i gushtit është zakonisht një periudhë, kur  njerzit në përgjithsi –përfshirë edhe ata të politikës — shkojnë në pushime dhe si rrjedhim asgjë nuk ndodhë në politikë as në diplomaci.  Mezi presim të na pushojnë edhe veshët nga grindjet dhe debatet skandaloze politike – është pra një periudhë letargjike, pasive dhe […]