Articles Posted in the " Rajoni " Category

 • Si u asimiluan shqiptarët e Ohrit? (video)

  Gazetari i njohur i Top Channel, Marin Mema përmes emisionit “Të mos jesh shqiptar” ka sjellë dëshmi rreth asimilimit të shqiptarëve në Ohër. (VIDEO) Pas emisionit mbi Dibrën, Rekën e Epërme dhe Tetovën, nesër do shfaqet një emision tjetër për Maqedoninë, nga gazetari i Top-Channel, Marin Mema. Nga reportazhi i shkurtër që jepet në YouTube, […]


 • VULLNET POLITIK DHE BASHKPUNIM I TË GJITHË AKTORËVE

  Nga Frank Shkreli Kaqë nevojitet, “Vullnet politik dhe bashkpunim i të gjithë aktorëve”, citohet nga gazeta Illyria e New Yorkut të ketë thënë Z. Mathew Holiday i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Humbur — gjatë një tubimi që u mbajtë të mërkurën në hapësirat e Ministrisë për Mirëqenie Sociale dhe Rinisë në Tiranë. Fjala është […] • Gaxherri i kërkon llogari për vijën kufitare me Malin e Zi

  Deputetja e LDK-së, Besa Gaxherri, gjatë seancës së Kuvendit ka përcjellë shqetësimin e qytetarëve të Pejës e Deçanit, se po pengohen për t’i shfrytëzuar pronat e tyre në kufi me Malin e Zi. Ajo ka reaguar ndaj deklaratave të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, i cili gjatë vizitës në Mal të Zi, tha se të dy vendet […]


 • Tarifa e Rrugës së Kombit, 5 euro

  Ministri i Transportit i Republikës së Shqipërisë Edmond Haxhinasto tha se tarifa për Rrugën e Kombit do të jetë 5 euro. Në një intervistë për Kosovapress, Haxhinasto tha se tarifa për këtë rrugë është dashur të aplikohej më herët, por për arsye të ndryshimeve ligjore ajo do të fillojë vetëm nga ky vit. “Në fakt, […]


 • Kosova feston 7 vjetorin e pavarësisë – Urimi i Presidentit Obama

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama e ka uruar Presidenten e Republikës së Kosovës, zonjën Atifete Jahjaga, me rastin e përvjetorit të shtatë të shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës. Në urimin e Presidentit Obama thuhet: E nderuara zonja Presidente, Me rastin e shtatë vjetorit të Pavarësisë, më 17 Shkurt, ju […]


 • Kosovë: Jabllanoviq nga sot nuk është më pjesë e kabinetit qeveritar

  Nga sot Jabllanoviq nuk është pjesë e kabinetit qeveritar të Republikës së Kosovës. Kjo është bërë e ditur në një konferencë për media nga Kryeministri i Kosovës Isa Mustafa. Mustafa ka thënë se Jabllanovic nuk është më pjesë e kabinetit qeveritar por nuk ka bërë me dije nëse e ka shkarkuar atë apo ka dhënë […]


 • Peticion për korridorin Adriatik – Alpe, rruga që do lidh Shkodren dhe Gjakoven

  Ashtu siç ishte paralajmëruar në dhjetor të vitit të kaluar, Shoqata “Drini” në Gjakovë dhe në Shkodër, ka nisur nënshkrimin e peticionit, përmes të cilit tenton të bindë Qeverinë e Shqipërisë dhe atë të Kosovës që të mos e harrojë investimin në rrugën kombëtare Adriatik – Alpe, konkretisht rrugën që lidh Gjakovën dhe Rrafshin e […] • Albin Kurti tërhiqet nga kreu i VV-së

  Albin Kurti ka vendosur të mos rikandidohet për postin e kryetarit të Lëvizjes “Vetëvendosje!”, në Kuvendin Zgjedhor të këtij subjekti, i cili pritet të mbahet muajt në vazhdim. Burime të mediumeve elektronike kosovare të afërta me zhvillimet, tregojnë se si kandidat konsensual i cili do ta zëvendësonte Kurtin për një mandat trevjeçar në krye të […]