Articles Posted in the " Rajoni " Category • RUGOVË KRESHNIKE, JEMI BASHKË ME JU

  Nga Esad GJONBALAJ Historikisht dy treva emblematike të trungut të Atdheut, si Rugova dhe Plavë-Gucia, u gjenden pranë njëra-tjetrës në çdo periudhë të historisë. Nuk besoj që të gjesh krahina shqiptare që me shekuj qëndruan bashkë dhe të pandara e të pamposhtura si truall i  kreshnikëve të  fisit të Kelmendit i shtrirë në këto troje […]


 • Marin Mema çmend mediet maqedonase: ”Gazetari i Çmendur” (Video+Foto)

  Opinioni publik maqedonas, i cili prej kohësh tashmë është nën tutelën e qeverisë, ka shpërthyer si bombë pas publikimit të emisionit titull ” Të (mosj) jesh Shqiptar” , brenda formatit të emisionit ”Exclusive”, i përgatitur dhe realizuar nga gazertari i mirënjohur , Marin Mema dhe i cili u transmetua në ekranint e Top-channel , të […]


 • Si u asimiluan shqiptarët e Ohrit? (video)

  Gazetari i njohur i Top Channel, Marin Mema përmes emisionit “Të mos jesh shqiptar” ka sjellë dëshmi rreth asimilimit të shqiptarëve në Ohër. (VIDEO) Pas emisionit mbi Dibrën, Rekën e Epërme dhe Tetovën, nesër do shfaqet një emision tjetër për Maqedoninë, nga gazetari i Top-Channel, Marin Mema. Nga reportazhi i shkurtër që jepet në YouTube, […]


 • VULLNET POLITIK DHE BASHKPUNIM I TË GJITHË AKTORËVE

  Nga Frank Shkreli Kaqë nevojitet, “Vullnet politik dhe bashkpunim i të gjithë aktorëve”, citohet nga gazeta Illyria e New Yorkut të ketë thënë Z. Mathew Holiday i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Humbur — gjatë një tubimi që u mbajtë të mërkurën në hapësirat e Ministrisë për Mirëqenie Sociale dhe Rinisë në Tiranë. Fjala është […] • Gaxherri i kërkon llogari për vijën kufitare me Malin e Zi

  Deputetja e LDK-së, Besa Gaxherri, gjatë seancës së Kuvendit ka përcjellë shqetësimin e qytetarëve të Pejës e Deçanit, se po pengohen për t’i shfrytëzuar pronat e tyre në kufi me Malin e Zi. Ajo ka reaguar ndaj deklaratave të zëvendëskryeministrit Hashim Thaçi, i cili gjatë vizitës në Mal të Zi, tha se të dy vendet […]


 • Tarifa e Rrugës së Kombit, 5 euro

  Ministri i Transportit i Republikës së Shqipërisë Edmond Haxhinasto tha se tarifa për Rrugën e Kombit do të jetë 5 euro. Në një intervistë për Kosovapress, Haxhinasto tha se tarifa për këtë rrugë është dashur të aplikohej më herët, por për arsye të ndryshimeve ligjore ajo do të fillojë vetëm nga ky vit. “Në fakt, […]


 • Kosova feston 7 vjetorin e pavarësisë – Urimi i Presidentit Obama

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Barack Obama e ka uruar Presidenten e Republikës së Kosovës, zonjën Atifete Jahjaga, me rastin e përvjetorit të shtatë të shpalljes së pavarësisë së Republikës së Kosovës. Në urimin e Presidentit Obama thuhet: E nderuara zonja Presidente, Me rastin e shtatë vjetorit të Pavarësisë, më 17 Shkurt, ju […]