Articles Posted in the " Rajoni " Category

 • RESPEKT PËR PUNËN E AMBASADËS GJERMANE NË SHQIPËRI

  Nga Frank Shkreli Javën që kaloi Ambasada Gjermane në Tiranë dhe Zyra e OSBE-së në kryeqytetin shqiptar njoftuan financimin nga qeveria e Gjermanisë të një projekti për nixtjen e dialogut publik rreth të kaluarës komuniste në Shqipëri.  Në një deklaratë për media thuhet se, “Veprimtaritë e projektit do të nisin me një sondazh në shkallë […] • Arrestohet Ramush Haradinaj

  Në rrugë gjatë kthimit pas vizitës zyrtare në Berlin, kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, është ndaluar në Aeroportin e Lubjanës, në Slloveni, në bazë të një fletarresti të lëshuar nga policia e Serbisë ne vitin 2006. AAK e konsideron këtë një veprim ndërhyrje me qëllime të njëjta dhe identike si të […] • Budva: Presidenti serb Nikoliq ofendon Jahjagën, ”Ti nuk je kryetare shteti”!

  Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq i ka thënë të hënën, homologes së tij nga Prishtina, Atifete Jahjagës, se Kosova nuk është shtet. Për më tepër, siç raporton gazeta Novosti e përcjell Klan Kosova, burri nga Beogradi i ka thënë asaj të mos shtiret sikur udhëheq një shtet. Për këto muhabete, të zhvilluara gjatë samitit “Brdo-Brioni”, […] • Haradinaj: Thaçi po i fal Malit të Zi bjeshkët e Kosovës

  Në seancën e sotshme të Kuvendin të Republikës së Kosovës kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka ngritur shqetësimin për problemin e demarkacionit me Malin e Zi dhe ka akuzuar Hashim Thaçin për këtë problem. Haradinaj ka fajësuar Zv.Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme, Hashim Thaçi dhe kabinetin Qeveritar se i kanë dhuruar tokë Malit […] • Të enjten, Kuvendi i Kosovës diskuton për demarkacionin me Malin e Zi

  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit, ka bërë të ditur se të enjten para dite, do të zhvillohet një seancë e Kuvendit në të cilën do të diskutohet rreth demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, njoftojnë mediat elektronike kosovare. Sipas Veselit, në këtë seancë, për interpelancë do […]


 • Imami Senad Maku: Ngjarjet në Kumanovë, vetëm pse jemi shqiptarë

  Ato cka pame sot gjate dites ne ngjarjet ne Maqedoni, konkretisht ne Kumanove, ku ende gjendja eshte e tensionuar, ku mes tjerash ka edhe viktima, shpërngulje te popullates atje te pafajshme vetem e vetem pse jemi shqiptare…. Ku permes ketyre akteve te montuara kunder shqiptareve deshirojn ti fshijn flliqsirat e veta qeveritaret qe iu kane […]