Articles Posted in the " Rajoni " Category

 • Arbanasit e Zarës pas 300 vjetëve vizitojnë vendin e të parëve

  Arbanasit e Zarës (Zadarit) në Kroaci, mbas 300 vjetëve vizitojnë vendin e të parëve Shqipërinë e Kosovën Nga Beqir SINA – Shkoder Tiranë Fëmijët Arbanas : “ Alfabetin tonë të dashur ta ruajmë ne – Shpejtani o burrani se shkronjat tona janë të arta – ato duam ne – Shkronjat turqe edhe greke nuk janë […]

 • Haradinaj dekoron Mark Gjonajn me medaljen ‘Gjergj Kastrioti Skënderbeu’”

  PRISHTINE: (Bota Sot 28 Shkurt 2019) : Kryeministri Ramush Haradinaj priti sot në takim anëtarin e Këshillit Bashkiak të Nju Jorkut, zotin Mark Gjonaj Shqiptaro-amerikani i parë në Këshillin Bashkiak të New York-ut, bashkë me delegacionin nga shqiptarët e Nju Jorkut. Me këtë rast Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka nderuar anëtarin e Këshillit Bashkian […]


 • Tiranë: Opozita proteston dhe dorëzon zyrtarisht mandatet

  Mijëra qytetarë të Shqipërisë protestuan të enjten kundër Qeverisë duke kërkuar largimin e kryeministrit, Edi Rama. Kjo protestë u organizua nga opozita shqiptare, e cila një ditë më parë ka djegur mandatet e deputetëve në Kuvendin e Shqipërisë. Protestuesit u mblodhën para ndërtesës së Kuvendit, kryetari i së cilit, Gramos Ruçi të mërkurën ka anuluar […]


 • Kosova festoi 11-vjetorin e Pavarësisë

  Më 17 shkurt të vitit 2008 Kuvendi i Republikës së Kosovës shpalli Deklaratën e Pavarësisë së Kosovës. Në një mbledhje ku morën pjesë 109 nga gjithsej 120 deputetë, Kuvendi i Kosovës njëzëri shpalli Kosovën shtet të pavarur Si dje 11 vjet më parë, Kosova shpalli Pavarësinë. Festa kishte filluar që nga dita e shtunë dhe […] • Kosovë: BE kërkon që Trepça të jetë pjesë e dialogut Kosovë-Serbi

  Edhe përkundër faktit se Kuvendi i Republikës së Kosovës ka votuar Statutin e ri për Trepçën, zëdhënësja e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiç, ka thënë çështja e Trepçës duhet të zgjidhet nëpërmjet marrëveshjes gjithëpërfshirëse për normalizimin e dialogut ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. “Bashkimi Evropian si ndërmjetësues i dialogut, ka për qëllim që të gjitha […]


 • Basketbollist i njohur serb, Kosova nuk i takon Serbisë

  Basketbollisti i skuadrës turke, Fenerbahce dhe i Përfaqësueses së Serbisë, Nikola Kalinic, në një intervistë të gjatë për mediat serbe, e ka pranuar se Kosova nuk i takon më Serbisë, shkruan zeri.info. “Qëkur di për vetem time, e jam i lindur në vitin 1991, ka probleme dhe shqetësime rreth Kosovës. Jam i vetëdijshëm se dikush […]